Wydarzenia
Trwa kolejny już Lockdown. To dobry czas by zabrać ze sobą do domu teleskop ze Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej, w ramach czwartej już edycji "Meetingów z teleskopami" i poobserwować wspólnie niebo z własnego podwórka!
Końcem marca rusza kolejny już, wiosenny cykl spotkań online, do którego zapraszają koordynatorzy Stowarzyszenia POLARIS-OPP. W zeszłym roku w ramach między innymi ogólnopolskiej akcji "1% na astronomie", udało się im zakupić 25 sztuk amatorskich teleskopów zwierciadlanych o średnicy 130 mm każdy. Zrobili to z myślą o osobach, które wcześniej brały udział w zespołowych obserwacjach ciemnego nieba na terenie Sopotni Wielkiej, które Stowarzyszenie organizuje od blisko 30 lat na tym terenie. Niestety z przyczyn pandemicznych nie ma możliwości  prowadzenia systematycznych pokazów nieba czy warsztatów zorganizowanych, a Internet jest pełny przekazów online i relacji influencerów, chwalący się często wyszukanym i nierzadko bardzo drogim sprzętem, który niestety nie jest dostępny dla początkujących pasjonatów. Ta forma działań podobnie jak wiele innych, prowadzonych obecnie relacji on-line, rodzi wśród uczestników postawy bierne, często zniechęcające do własnego zaangażowania czy nawet wyjścia z domu.
Tymczasem "Meetingi z teleskopami" od samego początku zachęcały do samodzielnego odkrywania kosmosu za pomocą dostępnych teleskopów, które można zabrać ze sobą do domu. Wraz ze sprzętem dodatkowo można otrzymać obrotową mapę nieba, specjalny okular dający większe powiększenie obiektów, a nawet adapter do wykonania podstawowych zdjęć przy użyciu własnego smartfona. Taki zestaw otrzymujemy na ok. trzy miesiące, a średnio raz na tydzień odbywają się spotkania online prowadzone przez koordynatorów stowarzyszenia czy zaproszonych gości.
Organizatorzy zapraszają do wspólnego podziwiania Księżyca, planet, ich koniunkcji, a także gromad gwiazd, mgławic czy galaktyk z ciemniejszych miejsc do obserwacji. Wiosenna edycja poświęcona będzie także Słońcu, gdyż zwiększa się aktywność plamotwórcza na jego powierzchni. Będzie okazja zmierzyć temperaturę korony słonecznej oraz nauczyć się wypełniania raportu czy obliczania liczby Wolfa. Kulminacyjnym wydarzeniem astronomicznym edycji wiosennej, będzie jednak częściowe zaćmienie Słońca widziane z terenu Polski, które być może uda się już obserwować we wspólnym gronie bezpośrednio. Nawet jeśli bowiem odwołany zostanie Lockdown i pandemia trochę odpuści, nadal będzie można brać udział w "Meetingach z teleskopami" i używać otrzymany sprzęt w ramach członkostwa w Programie.
Zainteresowanych pasjonatów - w szczególności tych początkujących jak i całe rodziny z dziećmi, zapraszamy serdecznie do zgłaszania chęci uczestnictwa za pośrednictwem danych na stronie www.polaris.org.pl