Wydarzenia

Pod hasłem „Rodzina wspólnotą pokoju” 24 i 25 września 2022 r. odbędzie się 38. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę.

Małżeństwa, całe rodziny, osoby zaangażowane w duszpasterstwo rodzin i wszystkich, którym sprawy małżeństwa, rodziny i życia są bliskie, zachęcamy do wspólnej modlitwy i refleksji podczas 38. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę w dniach 24-25 września br.

Pielgrzymka organizowana jest przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy KEP (KODR). Jej celem jest przede wszystkim wzmocnienie polskich rodzin, zwrócenie uwagi na piękno powołania małżeńskiego, a także pomoc w przezwyciężeniu zagrożeń. Organizatorzy przypominają, że rodzina powinna stanowić „centrum zaangażowania oraz troski w każdej rzeczywistości duszpasterskiej i kościelnej”. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Przed tegoroczną pielgrzymką, jak co roku, odbędzie się sesja jesienna Duszpasterstwa Rodzin, w ramach której zaplanowano spotkanie Rady ds. Rodziny KEP, Konsultorów Rady ds. Rodziny KEP, Diecezjalnych Duszpasterzy Rodzin oraz Diecezjalnych Doradców Życia Rodzinnego.

W tym roku to także okazja do podziękowania ks. Przemysławowi Drągowi kończącemu posługę dyrektora krajowego ośrodka duszpasterstwa rodzin. Od lipca 2022 r. funkcję Dyrektora KODR pełni ks. dr Robert Wielądek.

Spotkanie na Jasnej Górze rozpocznie się w sobotę, 24 września, Mszą św. w intencji Ojczyzny, sprawowaną w kaplicy Matki Bożej o godz. 15.30 przez bp. Wiesława Śmigla, przewodniczącego Rady KEP ds. Rodziny. O godz. 19.30 na Wałach Jasnogórskich zostanie odprawione nabożeństwo drogi krzyżowej, a o godz. 21.00 – Apel Jasnogórski.

W niedzielę, 25 września, o godz. 9.00 w auli ojca Kordeckiego odbędzie się spotkanie zatytułowane “Dialog drogą miłości” – w małżeństwie, narzeczeństwie oraz związkach nieuregulowanych w Kościele. Ten punkt programu poprowadzą trzy pary ze Stowarzyszenia Spotkania Małżeńskie, w tym założyciele ruchu: Irena i Jerzy Grzybowscy.

O 10.30 uczestnicy pielgrzymki odmówią różaniec w intencji małżeństw i rodzin. O godz. 11.00 na szczycie Jasnogórskim odprawiona zostanie Msza św. w intencji rodzin z zawierzeniem ich Królowej Polski i odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Ponadto, podczas liturgii, której przewodniczyć będzie biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, nowi doradcy życia rodzinnego złożą ślubowanie.