Wydarzenia

Dzisiaj w godzinach popołudniowych 43-letnia mieszkanka powiatu żywieckiego hospitalizowana w ciężkim stanie na oddziale covidowym w Szpitalu Żywiec została przetransportowana śmigłowcem wojskowym do Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Zespół lekarski zdecydował, że jedyną szansą na przeżycie Pacjentki jest podpięcie jej do ECMO – urządzenia, które zastępuje funkcję uszkodzonych płuc do momentu, aż nastąpi poprawa ich funkcji. Terapia ta jest bardzo inwazyjna i wymaga współpracy wielu medyków, dlatego też realizowana jest w najbardziej wyspecjalizowanych placówkach. Dzięki współpracy dyrektor Szpitala Żywiec Małgorzaty Świątkiewicz oraz profesora Pawła Ptaszyńskiego, dyrektora ds. medyczno-organizacyjnych CSM UM, udało się zorganizować zabieg wszczepienia Pacjentce ECMO i przetransportowanie jej do łódzkiej placówki.

Do Żywca przyleciał profesor Waldemar Machała, specjalista anestezjologii, intensywnej terapii i medycyny ratunkowej, który wykonał już około 20 terapii ECMO na pacjentach zarażonych SARS-CoV-2 w Polsce. Po podłączeniu Pacjentki w Szpitalu Żywiec do aparatury, nastąpiła procedura przetransportowania jej śmigłowcem wojskowym do Szpitala w Łodzi.