Wydarzenia

Pieszy to niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Niechroniony dlatego, że w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia drogowego, nic go nie chroni, nie ma pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych czy karoserii samochodu, która zamortyzowałaby uderzenie. Konsekwencje zdrowotne takich zdarzeń są często bardzo poważne, a niejednokrotnie kończą się tragicznie. Dlatego policjanci z żywieckiej drogówki regularnie prowadzą akcje i działania profilaktyczne.

W minionym tygodniu na terenie Żywca i powiatu policjanci z żywieckiej drogówki prowadzili działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Partnerem działań był Urząd Miasta w Żywcu, który zakupił różne, przydatne na co dzień odblaskowe gadżety, jak saszetki, szelki, etui na telefon czy zawieszki. Elementy te i tak część z nas nosi, jednak gdy są odblaskowe, poprawiają widoczność pieszego, a tym samym jego bezpieczeństwo. Policjanci rozdawali mieszkańcom te małe, ale jakże ważne elementy. Działania spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców.

Warto przypomnieć, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady ostrożności, szczególnej uwagi i ograniczonego zaufania. Mimo że dotyczą wszystkich, to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów, upewniając się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Pamiętajmy, bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa.