Wydarzenia

„Dzięki powstaniu Cyfrowego Archiwum Archidiecezji Krakowskiej poszukiwanie przodków jest dużo łatwiejsze” – zauważa znany bielski publicysta i historyk Jacek Kachel.  Udostępniono zeskanowane w bardzo dobrej jakości materiały z zasobów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Archiwum Archidiecezji Lwowskiej.

Zdaniem Jacka Kachla, tak popularne dziś poszukiwanie swoich korzeni i tworzenie drzewa genealogicznego stanie się dla niektórych badaczy łatwiejsze dzięki dostępowi do starych ksiąg kościelnych zawierających daty urodzin, chrztów, ślubów czy zgonów. Udostępnione w intrenecie w ramach projektu „Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej” materiały wchodzą w skład trzech zasobów archiwalnych o unikalnym znaczeniu naukowym, kulturowym i historycznym: Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Archiwum Archidiecezji Lwowskiej oraz archiwów parafialnych diecezji bielsko-żywieckiej.

Jak wyjaśnia publicysta, wśród archiwów parafialnych z terenu diecezji bielsko-żywieckiej są m.in. bezcenne, staropolskie księgi metrykalne. „Najstarsze z nich pochodzą z lat dwudziestych XVII wieku. Zgromadzono w nich informacje na temat niegdysiejszych mieszkańców Podbeskidzia, rejestrujące najważniejsze życiowe wydarzenia: narodziny, zawarcie związku małżeńskiego i śmierć. Księgi metrykalne zawierają też ogólne informacje o biegu spraw życiowych: narodzinach i śmierci osób bliskich, ich statusie społecznym, uprawianych profesjach, Już teraz, nie wychodząc z domu, można zapoznać się z dokumentami dotyczącymi 13 miejscowości z regionu” – stwierdza na łamach magazynu samorządowego.

Projekt „Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej” realizuje od ponad dwóch lat Pracownia Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie dzięki wsparciu z funduszy europejskich. W grudniu 2021 r. udostępniono pierwsze materiały pochodzące z zasobów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Archiwum Archidiecezji Lwowskiej. Wśród opublikowanych na stronie zasobów znalazły się: akta wizytacji biskupich Archiwum Archidiecezji Lwowskiej, księgi konsystorskie z okresu staropolskiego Archiwum Archidiecezji Lwowskiej, „Acta officialia” Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, „Acta episcopalia” Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, „Libri ordinationum” Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.