Rozpoczęło się nadawanie testowe z nadajnika Wisła /Skrzyczne

Rozpoczęło się nadawanie testowe z nadajnika Wisła /Skrzyczne

Rozpoczęło się nadawanie testowe z nadajnika Wisła /Skrzyczne.

W 2022 roku zmieni się standard nadawania telewizji naziemnej MUX1, MUX2, MUX3 .Obecny zostanie zastąpiony nowym bardziej efektywnym standardem DVB-T2/HEVC.
Telewizja Polska od listopada 2020 roku prowadzi emisje testowe z nadajników: Warszawa PKiN, Gdańsk Chwaszczyno, Poznań Śrem, Katowice Kosztowy i Kraków Chorągwica, dołączy do nich również Wisła/Skrzyczne . W ramach testów nadawane są: TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Dokument i TVP Rozrywka.
Zwiększenie liczby wykorzystywanych nadajników zaplanowane jest w pierwszej połowie bieżącego roku. Obecnie prowadzone jest postępowanie zakupowe dla usługi nadawczej w standardzie DVB-T2/HEVC wynika z informacji jaką otrzymał Marian Kastelik, który od lat stara się o równy dostęp mieszkańców do pełnej oferty programowej naziemnej telewizji cyfrowej oraz nowych technologii.
Poszczególne nadajniki używane dla DVB-T2 będą miały podobny zasięg do tych działających obecnie dla multipleksów telewizji naziemnej, więc jeśli dzisiaj odbieramy programy TVP korzystając z nadajnika Wisła Skrzyczne, to po uruchomieniu emisji testowej, programy nadawane w ramach testów DVB-T2/HEVC również będą dla odbiorców dostępne.
W pierwszej połowie 2022 r. zostaną zrealizowane zgodnie z decyzjami rezerwacyjnymi na MUX1, MUX2, MUX3 i MUX4 przełączenia związane przede wszystkim ze zmianą technologii: z DVB T na DVB-T2/HEVC. Proces zakończy się do końca czerwca 2022 r.
Planowany termin przełączenia sygnału telewizyjnego z DVB T na DVB-T2/HEVC nadajników Katowice, Kraków, Wisła/Skrzyczne nastąpi do 23 maja 2022 roku (w trzecim etapie).
Aby sprawdzić, czy nasz telewizor odbiera sygnał telewizyjny w nowej technologii: DVB-T2/HEVC będzie wymagane ponowne zaprogramowanie odbiornika, o ile sam nie wyszuka kanałów. Nowe telewizory okresowo sprawdzają zmiany i aktualizują listę kanałów.
Telewizja Polska uruchamia testowe emisje telewizyjną w systemie VB-T2/HEVC, aby widzowie odbierający telewizję naziemną, właściciele telewizorów mogli być przygotowani na zmiany. Właściciele telewizorów niespełniających wymagań nowego systemu DVB-T2/HEVC będą musieli liczyć się z koniecznością zakupu zewnętrznego dekodera.

Informacja: UM Żywiec

Zdjęcie: Pixabay


Drukuj   E-mail