Wprowadzona zostanie Tarcza Antyinflacyjna

Wprowadzona zostanie Tarcza Antyinflacyjna

Dzisiaj podczas konferencji prasowej zaprezentowana została przez premiera Mateusza Morawieckiego Tarcza Antyinflacyjna. 

Kancelaria premiera zaprezentowała program Tarczy Antyinflacyjnej, czyli obniżenie podatków dla wszystkich Polaków w 3 głównych obszarach:
1. Paliw - od 20 grudnia na 5 miesięcy zmniejszona zostanie akcyza do minimalnego dopuszczalnego poziomu w UE, od 1 stycznia do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej
Będzie to około 20 groszy na litrze benzyny.
2. Energii - od 1 stycznia na 3 miesiące:
- wprowadzona zostanie obniżka podatku VAT na gaz ziemny z 23% na 8% i obniżamy również VAT na prąd z 23% na 5%
- zniesiona akcyza na energię elektryczną dla gospodarstw domowych, a dla pozostałych odbiorców obniżamy ją do minimum dopuszczalnego w Unii Europejskiej
3.  Żywności - w formie specjalnego dodatku rekompensowany zostanie VAT na żywność do 0% na wiele grup produktów. UE nie dopuszcza obniżki VAT na żywność do zerowego poziomu
Jak informuje kancelaria: Kolejny problem do rozwiązania to inflacja, która dotyka aktualnie praktycznie wszystkie kraje Europy i większość rozwiniętych krajów świata.
Jest ona konsekwencją pandemii i wielkich pakietów stymulujących wzrost gospodarek po kryzysie. Jest ona również w dużym stopniu niezależna od działań rządu. Jej główne powody to wzrost cen gazu i energii, manipulacje Gazpromu i Rosji na rynku paliw i wzrost kosztów uprawnień do emisji C02 do rekordowego poziomu 70 euro za tonę - konsekwencji polityki energetycznej Unii Europejskiej.
Choć to w dużej mierze niezależne od nas zjawiska i efekty polityki Moskwy i Brukseli, to jako polski rząd chcemy temu przeciwdziałać. Myślimy przede wszystkim o tym, by jak najmocniej ulżyć portfelom Polaków. Wszystkie działania poniesione przez budżet państwa umożliwią zachowanie większej ilości środków w portfelach obywateli.
Tarcza Inflacyjna rządu to wielki program obniżki podatków dla wszystkich, bez podziału równych i równiejszych! To jest nasza solidarność w obliczu trudności, z którymi wszyscy się borykamy. Jestem przekonany, że błyskawicznie odczujemy tę bezprecedensową obniżkę w portfelach.
Zdjęcie: Mateusz Morawiecki

Drukuj   E-mail