Wprowadzona zostanie Tarcza Antyinflacyjna

Wprowadzona zostanie Tarcza Antyinflacyjna
Wydarzenia Odsłony: 867

Dzisiaj podczas konferencji prasowej zaprezentowana została przez premiera Mateusza Morawieckiego Tarcza Antyinflacyjna. 

Kancelaria premiera zaprezentowała program Tarczy Antyinflacyjnej, czyli obniżenie podatków dla wszystkich Polaków w 3 głównych obszarach:
1. Paliw - od 20 grudnia na 5 miesięcy zmniejszona zostanie akcyza do minimalnego dopuszczalnego poziomu w UE, od 1 stycznia do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej
Będzie to około 20 groszy na litrze benzyny.
2. Energii - od 1 stycznia na 3 miesiące:
- wprowadzona zostanie obniżka podatku VAT na gaz ziemny z 23% na 8% i obniżamy również VAT na prąd z 23% na 5%
- zniesiona akcyza na energię elektryczną dla gospodarstw domowych, a dla pozostałych odbiorców obniżamy ją do minimum dopuszczalnego w Unii Europejskiej
3.  Żywności - w formie specjalnego dodatku rekompensowany zostanie VAT na żywność do 0% na wiele grup produktów. UE nie dopuszcza obniżki VAT na żywność do zerowego poziomu
Jak informuje kancelaria: Kolejny problem do rozwiązania to inflacja, która dotyka aktualnie praktycznie wszystkie kraje Europy i większość rozwiniętych krajów świata.
Jest ona konsekwencją pandemii i wielkich pakietów stymulujących wzrost gospodarek po kryzysie. Jest ona również w dużym stopniu niezależna od działań rządu. Jej główne powody to wzrost cen gazu i energii, manipulacje Gazpromu i Rosji na rynku paliw i wzrost kosztów uprawnień do emisji C02 do rekordowego poziomu 70 euro za tonę - konsekwencji polityki energetycznej Unii Europejskiej.
Choć to w dużej mierze niezależne od nas zjawiska i efekty polityki Moskwy i Brukseli, to jako polski rząd chcemy temu przeciwdziałać. Myślimy przede wszystkim o tym, by jak najmocniej ulżyć portfelom Polaków. Wszystkie działania poniesione przez budżet państwa umożliwią zachowanie większej ilości środków w portfelach obywateli.
Tarcza Inflacyjna rządu to wielki program obniżki podatków dla wszystkich, bez podziału równych i równiejszych! To jest nasza solidarność w obliczu trudności, z którymi wszyscy się borykamy. Jestem przekonany, że błyskawicznie odczujemy tę bezprecedensową obniżkę w portfelach.
Zdjęcie: Mateusz Morawiecki
Drukuj