Dochowując czwartkowej tradycji, dzisiaj 25.II.2016 roku o godzinie 8:00 w sali ratuszowej Urzędu Miasta odbyły się Obrady XIX Sesji Rady Miasta w Żywcu.
Po powitaniu zebranych na sali osób, przyjęto przez głosowanie porządek obrad i zatwierdzono wcześniejszy protokół. Następnie kolejno omawiano poszczególne punkty obrad.
Burmistrz Miasta Żywca złożył skrupulatną relacje z pracy w okresie sprawozdawczym od 29.I do 25.II.2016 roku. W tym czasie sprzedano działki o powierzchni 0,0556ha na ulicy Browarnej 19 w Żywcu za kwotę 22 200 zł; przy Al. Piłsudskiego za kwotę 13 000 zł ; działkę przy ul. Żeromskiego
za 85 050 zł; przy ulicy Grunwaldzkiej za 26 613 zł.
Burmistrz skierował na sesje Rady Miasta uchwały :
- w sprawie sprzedaży nieruchomości na ul. Sempołowskiej i ul. Świętokrzyskiej,
- w sprawie pakietów oświatowych
- uchwałę, której projekt należało poprawić, a która dotyczyła gospodarowania odpadami.
Zwrócił uwagę na wczorajsze (24.II.2016 r.) ważne spotkanie wójtów Żywiecczyzny w siedzibie Związku Międzygminnego ds. ekologii z partnerem holenderskim. Ma to na celu stworzenie fundamentu do działań na rzecz oczyszczania wód. Działaniami tymi zajmować się będzie Związek Międzygminny
ds. ekologii, w jego skład wejdą: Starosta Żywiecki, Gmina Czernichów, Świnna, Ślemień.
Podkreślono, że aby realizować wybrane, priorytetowe działania, należy połączyć siły, a także nie wolno zapomnieć o wkładzie własnym. Podkreślono, że wymaga to podstawy prawnej, spotkań koordynacyjnych, otrzymania dofinansowania z Unii, które da możliwość zrealizowania inwestycji w całości.
Poruszany był problem dróg rowerowych i ścieżek ekologicznych przy nowo powstających szlakach komunikacyjnych. Sporo czasu poświęcono też tematowi mostu nad rzeką Koszarawą na granicy Żywca i Świnnej, obecnie opracowywany jest projekt wzmocnienia konstrukcji mostu. To działanie tymczasowe, doraźne, docelowo ma powstać nowy most, ale należy najpierw zabezpieczyć na ten cel środki przewidziane w wojewódzkim budżecie na lata 2018/2019. Przypomnę, że ze względu na jego stan ograniczono nośność do 18 ton, a wprowadzona sygnalizacja świetlna kieruje ruchem wahadłowym. Najpierw trzeba zlecić projekt, potem dopiero dalsze działania.
Dobrze idą prace projektowe drogi do remontu od strony Oczkowa z Kobiernic do Żywca. Trwa projektowanie ronda na skrzyżowaniu z ulicą Krakowską. Zwrócono uwagę na ciągi pieszo–jezdne i pieszo-rowerowe. Dokumenty są już złożone w Urzędzie Marszałkowskim. Chwalono nową obwodnicę w ciągu drogi DW 945. Przykładowo do Ekoterm-u wożono węgiel ul. Żeromskiego, a gdy powstała obecna obwodnica to proces ten znacznie się poprawił. Ciężarówki omijają osiedle 700-lecia, co poprawiło komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców. Nowa obwodnica jest przyjmowana przez wszystkich z entuzjazmem. W najbliższym czasie ujawniona zostanie koncepcja zagospodarowania płyty odnowionego rynku względem ogródków, stref parkowania. Będą wzięte pod dyskusje wszystkie uwagi.
Podjęto także temat "błękitnego węgla", który był rozdawany mieszkańcom Żywca (Sporysz) i Oczkowa w dniach 15 - 19 luty (około 200ton). Pomoc trafiła do tych dzielnic, które nie mają gazociągu ani dostępu do Ekoterm-u. Na pytanie czy „błękitny węgiel” trafi do innych mieszkańców uzyskaliśmy odpowiedź, że nie. Takie były wymogi i ustalenia z Zakładem Obróbki Chemicznej Węgla, który monitoruje tę ekologiczną akcję.
Podczas posiedzenia omówiono realizację Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żywcu. Środki finansowe skierowano przede wszystkim w stronę dzieci i młodzieży na rozwijanie zainteresowania: sportem, rekreacją, edukacją. Obciążeniem są wydatki na Izbę Wytrzeźwień. Niestety coraz więcej dorosłych sięga po alkohol, jest duża rozpiętość od początkujących, do tych którzy się „stoczyli”. Populacja nadużywająca alkoholu niszczy swoje zdrowie i przysparza kłopotów innym. Ilość spraw skierowanych do ośrodków rośnie, jak też sprawy osób zatrzymanych za kradzieże, zniszczenia. Koszty jakie ponosimy to koszty wspierające Izbę Wytrzeźwień (część osób zatrzymanych ok.70% jest niewypłacalnych za pobyt). Obecnie problem polega na tym, że pomoc lekarska dla nadużywających alkoholu jest w Bielsku-Białej.
Podjęto uchwałę w sprawie dokonania zmian w Uchwale Budżetowej na 2016 rok. Zmiana polega na wprowadzeniu do budżetu nowego zadania: "Remont pomieszczeń w MOPSiE do obsługi programu 500+". Szczegóły były omawiane na poszczególnych komisjach i zostały przyjęte jednomyślnie.
Od 1 kwietnia samorząd będzie działał i aby sprawnie to szło trzeba przyjmować wnioski, zweryfikować je. Na ten cel samorząd dostał 14 milionów złotych, a na wdrożenie przygotowania 59 000zł - uchwałę podjęto jednogłośnie.
Podjęto również uchwałę dotyczącą zmiany w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Żywca na lata 2016-2027.
Podjęto uchwałę w sprawie Zwolnienia Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Żywcu z obowiązku wpłaty do budżetu Miasta Żywca nadwyżki środków obrotowych. Pani Skarbnik wyjaśniała zawiłości prawne. Komisja pozytywnie oceniła te uchwały. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Kolejna podjęta uchwała dotyczyła wprowadzenia opłaty prolongacyjnej. Komisje jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowały te uchwały. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.
Uchwała dotycząca sprzedaży nieruchomości położonych w Żywcu przy ul. Sempołowskiej /Gmina ma nieduży 27m2 lokal mieszkalny o numerze 2 i planuje sprzedać go na rzecz nowej właścicielki, co zaowocuje brakiem partycypacji w kosztach elewacji budynku/. Komisje pozytywnie zaopiniowany uchwały. Uchwały podjęte jednomyślnie.
Uchwała dotycząca sprzedaży nieruchomości w Żywcu przy ulicy Świętokrzyskiej. Z końcem stycznia Archiwum Państwowe, które zajmowało ten budynek wyprowadziło się, pozostał obiekt z lat siedemdziesiątych, parterowy z kiepskim stanem technicznym, z pustaków. Brak pomysłu ze strony gminy na zagospodarowanie go skutkował pomysłem burmistrza na sprzedaż. Komisje pozytywnie zaopiniowały go, uchwała została podjęta jednogłośnie.
Zostały podjęte 3 uchwały:
1. W sprawie określenia kryteriów rekrutacji do publicznych przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest Miasto Żywiec na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego, ustalenia liczby punktów za każde z tych kryteriów oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia i tak:
5pkt- przyznawane jest dzieciom z rodzin objętych kuratelą sądową, 4pkt – dzieciom, których rodzeństwo uczęszcza już do tej placówki, 4pkt – dzieciom w wieku 4,5,6 lat, 3pkt – dziecku, które po raz pierwszy ubiega się do przedszkola, 2pkt – dziecku rodziców studiujących lub pracujących w trybie dziennym.
2. W sprawie: określenia kryteriów rekrutacji do klas pierwszych ogólnodostępnych oraz integracyjnych (wyłącznie w odniesieniu do uczniów nieposiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego) szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Żywiec, dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem danej szkoły, ustalenia liczby punktów za każde z tych kryteriów oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia. Mamy 4 kryteria:
5pkt – otrzyma dziecko z obwodu, 4pkt – gdy jedno z rodzeństwa chodzi do tej szkoły, 3pkt-dziecko z rodziny wielodzietnej, 3pkt – dziecko wychowywane samotnie przez jednego z rodziców
3. w sprawie: określenia kryteriów rekrutacji do klas pierwszych ogólnodostępnych oraz integracyjnych (wyłącznie w odniesieniu do uczniów nieposiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego) publicznych gimnazjów, dla których organem prowadzącym jest Miasto Żywiec, dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem danej szkoły, ustalenia liczby punktów za każde z tych kryteriów oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia. Podobnie dla uczniów mieszkających poza obwodem mają być brane pod uwagę wyniki sprawdzianu i wyniki ukończenia SP, świadectwo klasy 6, wyniki – oceny z języka polskiego, matematyki i końcowa ocena z zachowania jak również to czy kandydat gimnazjum skończył szkołę podstawową na terenie Żywca.
Trzy w/w uchwały zostały przyjęte przez głosowanie.
Następna uchwała dotyczyła doprecyzowania wyliczeń subwencji oświatowych.
W czasie trwania sesji zgłoszono zastrzeżenia do pracy Straży Miejskiej, które okazały się bezpodstawne, na co komendant Straży przedstawił dowody.
Wnioskowano by odsłonić teren obecnie zakrzewiony przed „Ekonomem”, aby wyeliminować zachowania niepożądane np. załatwianie potrzeb fizjologicznych w krzakach.
Kolejnym problemem były dziurawe drogi, szczególnie uciążliwe na ulicach: Granitowej, Jaśminowej i Irysowej. Pod koniec sesji udzielono odpowiedzi, że drogi będą w miarę możliwości naprawiane w okresie wiosenno/letnim. Sesja zakończyła się o godzinie 9:40.
Autor: Michał Hamerliński