24 czerwiec
2025

Zamrożenie cen prądu w 2023 roku

Autor: Redakcja Data publikacji: 17.11.2022 17:57
GKPGE

Aby chronić odbiorców energii elektrycznej, rząd zaproponował rozwiązanie nazwane Tarczą Solidarnościową. Zakłada ona, że ceny energii w 2023 r. będą zamrożone na poziomie z 2022 . Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. weszła w życie 18 października 2022 r.

Cena energii będzie zamrożona na poziomie z 2022 r. dla poniższych limitów:

– do 2 MWh rocznie – dla wszystkich gospodarstw domowych

– do 2,6 MWh rocznie – dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami

– do 3 MWh rocznie – dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników

– do 250 kWh rocznie – dla działki w rodzinnym ogrodzie działkowym (ROD)

Klienci, którzy są uprawnieni do korzystania ze zwiększonych limitów, muszą złożyć dodatkowe oświadczenia i dokumenty do 30 czerwca 2023 r. 

 

 Rząd wprowadził również mechanizm ceny maksymalnej. Zgodnie z zapisami Ustawy, niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 w rozliczeniach z odbiorcami stosowana będzie cena za obrót energią elektryczną tzw. cena maksymalna na poziomie:

– 785 zł/MWh – w przypadku jednostek samorządu terytorialnego, odbiorców użyteczności publicznej oraz mikro, małych i średnich Przedsiębiorstw (pod warunkiem złożenia oświadczenia),

– 693 zł/MWh – w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych (po przekroczeniu progu rocznego limitu zużycia określonego w ustawie zamrażającej ceny energii).

 Dodatkowy, 10-proc. rabat z tytułu oszczędzania energii

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą, jeśli między 1 października 2022 r. a 31 grudnia 2023 r. odbiorca zmniejszy swoje zużycie o co najmniej 10 proc. w porównaniu z okresem od 1 października 2021 do 31 grudnia 2022, to w 2024 r. sprzedawca zaoferuje mu upust w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022 – grudzień 2023.

 Maksymalna cena energii dla odbiorców JST oraz MŚP

Rządową pomocą zostały objęte również mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego, w tym także podmioty wrażliwe, jak np. szkoły czy placówki ochrony zdrowia.

Przyjęte rozwiązania w zakresie ochrony ww. grupy odbiorców zakładają, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 w rozliczeniach z odbiorcami stosowana będzie cena maksymalna na poziomie 785 zł/MWh. Aby skorzystać z tego rozwiązania należy do 30 listopada br. złożyć oświadczenie.

Przeczytaj także

Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych – Węgierska Górka 2025

Po raz kolejny w gminie Węgierska Górka odbyła się  Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych o Championat Węgier. Organizatorem wystawy jest Kynologia Polska,…
Czytaj więcej

Wakacyjny zawrót głowy w CKiS w Rajczy!

CKiS w Rajczy przygotowało mnóstwo atrakcji na nadchodzące wakacje. Zapisy już trwają. Szczegóły na plakacie:
Czytaj więcej

Żywiec: Nagrody zostały wręczone

Podczas czerwcowej Sesji Rady Miejskiej w Żywcu, zgodnie z coroczną tradycją, wręczone zostały nagrody uczniom, którzy w roku szkolnym 2024/2025…
Czytaj więcej

Poszukiwania osoby zaginionej w Ujsołach zakończone sukcesem

Wczoraj o godzinie 12:53 służby zostały zadysponowane przez SKKP PSP w Żywcu do pilnych poszukiwań osoby zaginionej w miejscowości Ujsoły.…
Czytaj więcej

Kosmiczne rozpoczęcie wakacji w Gminie Jeleśnia

Gmina Jeleśnia zaprasza mieszkańców i turystów na wyjątkowe wydarzenie inaugurujące sezon wakacyjny. Już w najbliższą sobotę o godzinie 12:00 na…
Czytaj więcej

Zmarł Tomasz Sanetra

Z przykrością informujemy, że zmarł Tomasz Sanetra, ceniony pedagog, doświadczony nauczyciel wielu pokoleń, wychowawca. Prof. Tomasz Sanetra był przez wiele…
Czytaj więcej