06 czerwiec
2026

Znani są kandydaci do „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego”

Autor: Redakcja Data publikacji: 08.01.2025 09:20
Diecezja Bielsko-Żywiecka - Robert Karp

„W kontekście roku jubileuszowego, który przeżywamy, laureaci tej Nagrody są ogniwami nadziei – inspirują innych i wlewają nadzieję w serca” – zauważa ks. Piotr Hoffmann, dyrektor kurialnego Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego. Kapłan jest jednocześnie członkiem i przewodniczącym kapituły „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego”. W rozmowie kilka dni przed zaplanowaną galą Nagrody w OCK w Oświęcimiu zdradził nazwiska kandydatów do wyróżnienia, wyłonionych w tym roku przez parafie lub duszpasterstwa. „Gala będzie formą wielkiego podziękowania dla tych osób za ich działanie, często ciche, mozolne, codzienne, ale niesamowicie istotne” – zapowiedział.

Zdaniem kapłana, tegoroczna edycja nagrody obfituje w nominowanych, którzy reprezentują szerokie spektrum działalności ewangelizacyjnej i apostolskiej. „Od osób indywidualnych przez wspólnoty, od świeckich po osoby życia konsekrowanego i kapłanów. Są to osoby podejmujące działania na polu edukacji, codziennej pracy, a także głęboko zaangażowane w duszpasterstwo czy działalność trzeźwościową. To piękne i pokazuje, jak ogromne bogactwo drzemie w naszej diecezji” – zauważył.

Kandydaci pochodzą praktycznie z całej diecezji bielsko-żywieckiej. „Mamy zgłoszenia m.in. z parafii w Skoczowie i Puńcowie na Śląsku Cieszyńskim, z Żywiecczyzny – z parafii konkatedralnej i Rajczy, z Oświęcimia (parafia św. Maksymiliana). Są też nominacje z Bielska-Białej, Radziechów, Andrychowa (parafia św. Stanisława)” – informuje duchowny.

„Bardzo się cieszę i dziękuję wszystkim parafiom, księżom proboszczom oraz organizacjom, które zgłosiły kandydatów. Ta nagroda ma na celu promowanie ludzi i wspólnot, którzy działają, dzielą się dobrem i niosą nadzieję. Myślę, że w kontekście roku jubileuszowego, który przeżywamy, laureaci są ogniwami nadziei – inspirują innych i wlewają nadzieję w serca” – podkreślił ks. Hoffmann.

Ks. Hoffmann zaznaczył, że nagroda jest uhonorowaniem tych, którzy podejmują działania ewangelizacyjne i apostolskie w diecezji. Podczas gali 5 stycznia zostaną przedstawieni kandydaci, a następnie odbędzie się wręczenie nagrody. Jak zwykle, wydarzenie rozpocznie wykład Teresy Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zaplanowano na koniec projekcję filmu „Położna” – dokumentu przybliżającego historię Stanisławy Leszczyńskiej, przedwojennej położnej, która po osadzeniu w obozie Auschwitz-Birkenau ratowała życie nowonarodzonych dzieci.

Nominowani do nagrody to osoby i grupy, które poprzez swoje zaangażowanie i działalność znacząco wpływają na życie społeczności lokalnych oraz ewangelizację.

W tym roku są to:

Bractwo Trzeźwości przy parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu prowadzi modlitwy, organizuje nabożeństwa oraz wspiera osoby uzależnione, promując całkowitą abstynencję.

Andrzej Brandys przez 25 lat z oddaniem pełnił funkcję kościelnego w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Nickulinie należącej do parafii w Rajczy, inicjuje modlitwy i wspiera życie duchowe swojej wspólnoty.

Księża Przemysław Gawlas i Jakub Kuliński wraz z Duszpasterstwem Służby Liturgicznej Diecezji Bielsko-Żywieckiej organizują rekolekcje, warsztaty i pielgrzymki, kształtując duchowość młodych.

Magdalena Jodłowska, dyrektor parafialnego przedszkola katolickiego przy parafii św. Stanisława BM w Andrychowie, angażuje się w Domowy Kościół i wychowanie w wartościach chrześcijańskich.

Siostra Honorata Klonowska kieruje Domem Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek w Skoczowie, integrując osoby z niepełnosprawnościami poprzez teatr i aktywizację społeczną.

Koło „Misyjna Jutrzenka” ze Skoczowa od 30 lat promuje duchowość misyjną poprzez modlitwę, zbiórki i ewangelizację.

Anna Tomaszek z parafii w Radziechowach działa w Caritas, organizuje akcje charytatywne i pielgrzymki, wspiera swoją parafię i szkołę.

Marta Wolska z konkatedralnej parafii w Żywcu od lat koordynuje pielgrzymki oraz wyjazdy na spotkania młodych i wykazuje się ogromną wiarą i zdolnościami organizacyjnymi.

Izabela Żwak z parafii w Puńcowie organizuje koncerty charytatywne na rzecz hospicjum, łączy kulturę z działaniami na rzecz potrzebujących.

Wszyscy nominowani cechują się głęboką wiarą, oddaniem i pasją w służbie Kościołowi i ludziom.

Przeczytaj także

Plan ogólny w Lipowej do poprawki. Gmina rezygnuje z sądu i zapowiada nowe konsultacje z mieszkańcami

Po tym, jak wojewoda śląski uchylił uchwałę przyjmującą plan ogólny dla gminy Lipowa, lokalne władze musiały zdecydować o dalszych krokach.…
Czytaj więcej

Wypadek na leśnej drodze w Sopotni Małej. Mężczyzna zraniony przez staczający się pojazd

W piątkowe popołudnie w gęstym lesie na terenie Sopotni Małej doszło do niebezpiecznego i nietypowego incydentu. Kierowca samochodu terenowego został…
Czytaj więcej

Wyjątkowy koncert w ramach XIV edycji Floriańskich Wieczorów Muzycznych w Żywcu!

Już 7 czerwca miłośnicy muzyki poważnej będą mieli okazję wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym. W Kościele pw. św. Floriana…
Czytaj więcej

Milówka stawia na kulturę i tradycję. Przy Muzeum „Stara Chałupa” powstanie XIX-wieczna zagroda

Wielkie zmiany czekają miłośników historii i tradycji na Żywiecczyźnie. Gmina Milówka oficjalnie podpisała umowę na realizację nowej inwestycji kulturalnej, która…
Czytaj więcej

Niezwykła podróż w czasie. Czwarta edycja wystawy „Retro Świat” w Kalnej już w czerwcu!

Około 60 interaktywnych stanowisk do grania, kultowe konsole i powrót do ery kaset VHS – przed nami kolejna wystawa z…
Czytaj więcej

Wielki sukces młodych odkrywców! Szkoła Podstawowa w Międzybrodziu Żywieckim z tytułem „Szkoła Roku”

Niezwykły triumf uczniów i pedagogów z Międzybrodzia Żywieckiego. Drużyna „Wodni Odkrywcy” zdobyła pierwsze miejsce w prestiżowym ogólnopolskim konkursie „Być jak…
Czytaj więcej