30 kwiecień
2025

Żywiec miał swój statek

Autor: PW Data publikacji: 01.11.2024 16:54

Niewielu mieszkańców Żywca, zwłaszcza tych młodszych, wie o tym, że nazwa naszego miasta opłynęła cały świat! Nie jest to wcale metaforyczne odniesienie do popularnego na całym świecie żywieckiego piwa, lecz do statku, który nosił nazwę Żywiec!

1

Partnerem materiału jest B:FIT

Żywiec – 700-lecie miasta

Nazwanie statku imieniem miasta Żywiec było wynikiem starań władz lokalnych oraz byłego posła Władysława Adamca. Jego wodowanie miało uświetnić obchody 700 – lecia miasta Żywca. Statek został zwodowany 25 lipca 1967 roku. Pierwszym kapitanem był żywczanin Tadeusz Białkowski.

Herb Żywca na dziobie

Na dziobie statku widniała tablica z herbem Żywca. Jednostkę zbudowano w stoczni im. G. Dymitrowa w Warnie, był on jednak dziełem polskich projektantów. Budowany był w stoczni bułgarskiej w ramach podziału pracy stosowanego w RWPG. Polskie stocznie zajmowały się budową statków o dużej wyporności, „Żywiec” był statkiem małym lecz bardzo funkcjonalnym w eksploatacji, zwłaszcza przy transporcie drobnicy. Konkretniej, jednostka ta była rudo-węglowcem i drobnicowcem o nośności 3200 ton. Co również warto podkreślić, „Żywiec” sławił imię Beskidów po morzach i oceanach obok takich statków jak „Bielsko” i „Cieszyn” i był wówczas 120 statkiem polskiej Żeglugi Morskiej.

Statek Żywiec – pierwszy rejs

Pierwszym rejsem statku była trasa do Hiszpanii, gdzie transportował węgiel, zabierając w drodze powrotnej rudę i drobnicę. Początkowo statek pływał w Polskiej Żegludze Morskiej. W roku 1970 został przekazany do Polskich Linii Oceanicznych. Statek został skasowany i złomowany w latach 90. ubiegłego wieku.

Jaki był statek Żywiec?

Dane techniczne statku „Żywiec” przedstawiają się następująco:

– Pojemność: 2561 BRT, 1189 NRT.

– Nośność 3420 DWT.

– Długość całkowita 95,89 m. Długość rejestrowa: 91,82 m.

– Szerokość 13,75 m.

– Zanurzenie 5,64 m.

– Napęd: 1 silnik spalinowy, dwusuwowy, nawrotny, sześciocylindrowy.

– Moc: 2250 KM przy 225 odr./min. Typ: 6TAD48 (Zgoda-Sulzer). 1 śruba.

– Prędkość eksploatacyjna: 12,5 węzła. Zasięg maksymalny pływania: 8000 Mm.

– 1 pokład. Pełnopokładowiec z międzypokładem w ładowni nr 2. Pojemność całkowita ładowni 4696 m3 (dla ziarna). 3 ładownie.

– 2 bomy – DOR po 10 T, 6 bomów – DOR po 5 T. 8 wind ładunkowych.

– Załoga 28 osób.

Zainteresowanych tym statkiem odsyłamy do książki Władysława Bułki, „Płyń po morzach i oceanach… Statek m/s Żywiec”, Żywiec 1999.

Oprac.: PW
Źródło zdjęć: książka “Płyń po morzach i oceanach…”

 

Przeczytaj także

Jak złapałem diabła – pierwszy odcinek serii “Zbójnickie Opowieści”

Beskidzkie legendy powracają w nowej odsłonie. Seria filmów “Zbójnickie Opowieści” wkracza na ekran z niezwykłą historią, która zapowiada się na…
Czytaj więcej

X Końska Zajawka w Węgierskiej Górce

Władze Gminy Węgierska Górka, Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka, Agroturystyka „Manhattan” oraz Nadleśnictwo Węgierska Górka pragną zorganizować niezwykle atrakcyjną imprezę dla całych rodzin…
Czytaj więcej

Polski Związek Wędkarski Żywiec Zabłocie zaprasza na podwójne zawody wędkarskie

Miłośnicy wędkowania z gminy Radziechowy-Wieprz będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, które połączy rywalizację sportową z ekologiczna edukacją. Tego…
Czytaj więcej

Przedszkole im. Władysława Pieronka w Radziechowach w gronie finalistów konkursu Edukacja Regionalna w Szkole

Przedszkole im. Władysława Pieronka w Radziechowach kolejny raz zostało zakwalifikowane do finału XV-tej edycji Wojewódzkiego Konkursu Edukacja Regionalna w Szkole “Proszę…
Czytaj więcej

Kabaret Mumio świętuje 25-lecie na scenie MCK w Żywcu

Żywiec, 17 maja 2025 roku stanie się wieczorem pełnym humoru, satyry i niezapomnianych scenicznych szaleństw, sala widowiskowa Miejskiego Centrum Kultury…
Czytaj więcej

Żywiecka Biblioteka Samorządowa zaprasza na spotkanie autorskie z Beatą Pawlikowską!

Żywiecka Biblioteka Samorządowa z ogromną radością ogłasza kolejne wyjątkowe wydarzenie dla miłośników literatury, podróży i inspirujących opowieści. 17 maja odbędzie…
Czytaj więcej