24 kwiecień
2025

Żywiec – miasto mozaika

Autor: Redakcja Data publikacji: 04.02.2018 21:04

Mozaika, zanim się ją właściwie ułoży, zawsze jest niespodzianką. Ale kiedy już powstanie, różne z pozoru elementy tworzą całość. Trzeba się uważnie przyglądać, by dostrzec różnice, granice, tajemnice. Albo nie – ale wówczas można przeoczyć to, co najważniejsze.

Żywiec jest taką właśnie mozaiką – bo Żywiec to nie tylko … Żywiec.

W dorzeczu Soły i Koszarawy powstało miasto-mozaika właśnie. Na przestrzeni lat, a nawet wieków tworzyła się wspólna historia – czasem trudna, czasem nie – miasta i jego sąsiadów. Opowieść o mieście zaczyna się już wieku XIV. W wieku XV Jan Długosz w spisach kościelnych odnotowuje, że jest tu Zywyecz, Zablocze i Mosczennycza. Brzmi znajomo? Oczywiście.

Przez 6 wieków w samym sercu kotliny żywieckiej istniały więc wspólnoty, i każda miała swój rytm. Było więc wieś i gmina Zabłocie, był Sporysz, Moszczanica, Oczków, były wyżej położone Koleby, Kocurów, Oczków i Podlesie. Była Rędzina – zawieszona gdzieś nad Zadzielem, był Isep przytulony do Sporysza, były Kabaty i Pawlusie. Było Wyszemieście i Rudza. Tak było do wieku XX.

Miasto rozrasta się, łączy, zmienia. Chwilę przed wojną do Żywca włączono wieś Stary Żywiec. Wraz z wybuchem wojny w granicach Żywca znalazło się Zabłocie. Na chwilę, w 1945 roku ponownie staje się wsią, by 1 stycznia 1950 roku – tym razem trwale – znaleźć się w granicach administracyjnych Żywca. Podobnie jak Kocurów i Koleby, Sporysz i Isep oraz część Podlesia. Kolejny skrawek Podlesia włączono do Żywca 2 lata później. W 1976 roku znów zmiany – tym razem przyłączono Moszczanicę, a piętnaście lat później – Oczków. Powstaje w ten spsób niezwykła mozaika – złożona z ludzi, miejsc, wspomnień i budynków. Z dróg, potoków i historii. Żeby to zrozumieć – konieczny jest przewodnik. Oczywiście niebanalny.

Dzisiejszy Żywiec to 32 tysiące mieszkańców. Miasto jest jedno, ale rytmów ma kilka. Czy współgrają? Trzeba sprawdzić osobiście. Zapraszamy!

Mozaika żywiecka – przewodnik niebanalny

https://www.facebook.com/zywieckamozaika/

Anna Barabasz

Projekt: “Mozaika Żywiecka” realizują Anna Barabasz i Teresa Cimała przy wsparciu graficznym Joanny Zając-Slapnicar ze środków Funduszu Społecznego Grupy Żywiec

Przeczytaj także

Koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II

27 kwietnia schola Młodzi Duchem zaprasza do wspólnego odśpiewania koronki do miłosierdzia Bożego.Po nabożeństwie będziemy wspominać wielkiego orędownika miłosierdzia Bożego…
Czytaj więcej

Premiera filmu „U mieszczan żywieckich w Żywcu”

Już w najbliższy piątek, 25 kwietnia, widzowie będą mieli okazję obejrzeć nowy odcinek cyklu „Etnos Małopolski”, zatytułowany „U mieszczan żywieckich…
Czytaj więcej

Mieszkańcy Gminy Lipowa zapraszają na pikietę w obronie gminy!

W czwartek, 24 kwietnia 2025 r. w godz. 7:30–8:30 przed budynkiem Urzędu Gminy Lipowa odbędzie się pokojowa pikieta mieszkańców pod…
Czytaj więcej

Żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka: decyzja prezydenta, zasady i jej konsekwencje

W związku ze śmiercią papieża Franciszka, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda ogłosił wprowadzenie żałoby narodowej. Uroczystości pogrzebowe papieża odbędą się…
Czytaj więcej

Juszczyna: IV Konkurs Gwary. Koncert laureatów

27 kwietnia o godzinie 16:00 w Domu Ludowym w Juszczynie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie kulturalne – koncert laureatów IV Gminnego…
Czytaj więcej

Razem dla Kazika – bieg i piknik charytatywny

Przed nami wyjątkowe wydarzenie charytatywne, które odbędzie się w dniach 26-27 kwietnia 2025 roku. To dwudniowa inicjatywa pod hasłem „Biegniemy…
Czytaj więcej