27 kwiecień
2025

Golgota Beskidów – kontrowersje wokół drogi krzyżowej rozwiane?

Autor: Redakcja Data publikacji: 01.04.2018 13:12

Golgota Beskidów, czyli droga krzyżowa wiodąca ze wsi Radziechowy na szczyt wzgórza Matyska (609 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim od momentu powstania budzi wiele kontrowersji. W ostatnich dniach rozwiał je biskup diecezji bielsko-żywieckiej – Roman Pindel.

Inicjatorem budowy Krzyża Milenijnego i Golgoty Beskidów był proboszcz parafii radziechowskiej – ksiądz prałat Stanisław Gawlik. Prace nad stacjami drogi krzyżowej ukończono we wrześniu 2009 roku. Wszystkie rzeźby wykonano według projektów prof. Czesława Dźwigaja. Wcześniej – w roku 2001 na szczycie Matyski stanął Krzyż Milenijny.
Obecnie Matyska jest znanym miejscem kultu męki Chrystusa. W Wielki Piątek odbywa się tutaj uroczyste nabożeństwo, połączone z drogą krzyżową.
Droga krzyżowa budzi wiele kontrowersji od momentu powstania. Krąży wokół niej wiele plotek oraz skrajnych opinii. Jedną z nich jest to, że rzeźby umieszczone przy drodze krzyżowej zawierają symbolikę wolnomularską. O miejscu tym powstało sporo różnych publikacji i materiałów filmowych. Droga krzyżowa ulegała też niejednokrotnie dewastacjom.
Głos w sprawie Golgoty Beskidów zabrał biskup diecezji bielsko-żywieckiej – Roman Pindel, który na antenie Radio Bielsko wypowiedział się, że argumenty wypowiadane przez przeciwników tej drogi krzyżowej są niepoważne i nie mają żadnego związku z faktami. Przypisywanie symboliki masońskiej temu miejscu nie ma żadnego związku z rzeczywistością. Biskup określił Golgotę jako miejsce oryginalne, a jako walory drogi wskazał piękne widoki, które roztaczają się z trasy, jednocześnie biskup zachęcił do uczestnictwa w drogach krzyżowych w tym miejscu.

Autor: PW
Źródło zdjęcia

Przeczytaj także

20-latek znęcał się nad swoją matką

Policjanci z żywieckiej komendy zatrzymali 20-letniego mieszkańca powiatu żywieckiego. Mężczyzna stosował przemoc fizyczną i psychiczną wobec swojej matki. Po nocy…
Czytaj więcej

Drugi tom powieści Anny Krzysteczko “Słowiańska Krew”

„Słowiańska krew” Anny Krzysteczko ukaże się nakładem Wydawnictwa Szara Godzina 28 maja.  ,,Słowiańska krew” to intrygująca fabuła, która łączy historię…
Czytaj więcej

Rada Miejska w Żywcu nadaje rondu imię Wilhelma Brassego

Rada Miejska w Żywcu podjęła decyzję o nadaniu nowej nazwy jednemu z najważniejszych punktów komunikacyjnych w mieście. Podczas sesji, która…
Czytaj więcej

Zmiana przewodniczącego Rady Gminy Węgierska Górka

W Węgierskiej Górce odbyła się emocjonująca sesja Rady Gminy, która przyniosła wiele nieoczekiwanych rozstrzygnięć i zmian personalnych. Obrady, które początkowo…
Czytaj więcej

Znaleziono zwłoki na zboczu Ostrego Wierchu

Wczoraj o godz. 20.00 ratownicy GOPR otrzymali zgłoszenie od rodziny o zaginięciu 32-letniego mieszkańca Lesznej Górnej, który 23 kwietnia ok.…
Czytaj więcej

Drugi majówkowy festiwal dmuchańców w Korbielowie

3 i 4 maja br. w Korbielowie odbędzie się drugi majówkowy festiwal dmuchańców. Dochód z wydarzenia zostanie przekazany na rzecz…
Czytaj więcej