Śląskie doposaży Szpital Powiatowy w Żywcu i nie tylko

Śląskie doposaży Szpital Powiatowy w Żywcu i nie tylko
Marszałek Jakub Chełstowski wręczył pierwsze czeki w ramach solidarnościowego programu wsparcia powiatów i miast na prawach powiatu województwa śląskiego w zakresie zdrowia. Środki trafią do siedmiu szpitali powiatowych z regionu i opiewają na łączną kwotę 4,3 mln.

Uchwałę w tej sprawie przyjął wcześniej Sejmik Województwa Śląskiego. Środki w wysokości 11,3 mln zł zostaną przeznaczone na zakup sprzętu niezbędnego do walki z pandemią koronawirusa.

Wsparcie odebrali przedstawiciele siedmiu szpitali: Szpital nr 2 w Mysłowicach (602 tys. zł), Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie (160 tys. zł), ZOZ w Świętochłowicach (800 tys. zł), Szpital Murcki (674 tys. zł), Szpital Powiatowy w Pszczynie (608 tys. zł), Piekarskie Centrum Medyczne (672 tys. zł) i Szpital Miejski w Siemianowicach Śląskich (800 tys. zł).

"To konkretna forma wsparcia dla szpitali w Województwie Śląskim. Szpitale powiatowe pełnią ważną rolę w systemie ochrony zdrowia i niejednokrotnie stanowią pierwszą linię zabezpieczenia pacjentów wymagających hospitalizacji, szczególnie w okresie walki z koronawirusem. Utworzony fundusz jest również wsparciem dla lokalnych samorządów" – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Środki zostały zabezpieczone w budżecie Województwa Śląskiego w ramach dotacji celowych na pomoc finansową udzielaną między jednostkami samorządu terytorialnego na dofinansowanie zadań własnych i zakupów inwestycyjnych. Środki zostaną rozdysponowane wśród szpitali z kilkunastu miast i powiatów województwa śląskiego: Mysłowic, Rudy Śląskiej, Kłobucka, Bielska-Białej, powiatu gliwickiego (szpitale w Pyskowicach i Knurowie), Katowic, Świętochłowic, Pszczyny, Lublińca, Będzina, Piekar Śląskich, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Wodzisławia i Zabrza.

Miasta i powiaty, które są wnioskodawcami, argumentowały swoje prośby koniecznością zakupu dodatkowego sprzętu: aparatów USG i RTG, respiratorów, defibrylatorów, kolumn endoskopowych.

W Szpitalu Miejskim nr 3 w Piekarach Śląskich konieczne są prace modernizacyjne na potrzeby oddziału obserwacyjno-kwarantannowego. Z kolei do Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kłobucku trafi ambulans sanitarny typu C wraz z kompletną zabudową medyczną oraz noszami.

W walce z "COVID 19" Szpitale Powiatowe zrealizują projekty dofinansowane z budżetu Województwa Śląskiego.

Jak poinformował Stanisław Baczyński Szpital Powiatowy w Żywcu otrzyma  2 441 tys. zł wsparcia. 


Drukuj   E-mail