niedziela, 23.07.2017 07:58

Tajemnicza i wyjątkowa - farna wieża

Wieża kościoła parafialnego pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Żywcu to najwyższy zabytkowy obiekt w naszym mieście. Dumnie góruje nad miastem, zaś renesansowa galeria u szczytu sprawia, że jest wyjątkowa w skali Polski. Podobnie jak z każdym zabytkowym budynkiem i z nią związana jest ciekawa historia oraz legendy, kryje też wiele tajemnic.
środa, 19.07.2017 22:29

Żywiecki Kwiat - Zofia Rączka

Gdyby żyła, obchodziłaby 9 lipca bieżącego roku równe 90 lat. Pani Zofia Rączka była wspaniałą poetką, malarką i archiwistką... Urodziła się w 1927 r. w Lesznie, ale później zamieszkała w Żywcu. Uwielbiała historię, dlatego ukończyła studia o takim kierunku i została archiwistką w Będzinie, a później w Żywcu.
W roku 1892 wydano "Przewodnik ilustrowany po ces. król. austr. kolejach państwowych". W zeszycie nr 28 zamieszczono ciekawe informacje o trasach kolejowych w rejonie Żywca. Co ciekawe, zostały w nim także zamieszczone opisy poszczególnych linii, np. połączenia z Suchej przez Żywiec do Zwardonia.
Zapewne wielu z nas słysząc co nieco o tym człowieku zastanawiało się kiedyś jaki był – w końcu to ważna osobistość. Jaki miał charakter? Dlaczego przez całe życie był kawalerem? Jaki pozostał w pamięci ludzi, którzy go znali, a co wiedzą o nim młodsze pokolenia?
Historia Habsburgów jest jak Gra o Tron skrzyżowana ze Wspaniałym Stuleciem. Dzieje żywieckiej gałęzi rodu to wersja bez przemocy, a przynajmniej do pewnego momentu...
Strona 1 z 53