Historia

Dzień Matki to szczególne święto, które obchodzimy 26 maja - każdego roku.  Święto ma na celu okazanie miłości, szacunku i podziękowanie naszym Mamom, ponieważ bez nich nie było by nas. Pewno wielu z Was nie zastanawia się nad tym, jak to święto powstało, kiedy i co miało na celu.

Wiecie, że w Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w Krakowie w 1923 roku? Jednak historia tego święta sięga dużo, dużo wstecz, aż do czasów starożytnych. Wiosenne Święto Matki Natury obchodzono w Grecji składano wtedy hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw. Święto Matki było także obchodzone w Rzymie, czczono wówczas boginię Cybele.

W siedemnasto-wiecznej Anglii w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, świętowano tzw. Niedzielę u Matki. Święto to było związane z tym, że wiele ubogich dziewczyn i chłopców pracowało każdego dnia, łącznie z sobotami i niedzielami w domach bogatych Anglików. W święto dostawali oni dzień wolnego, w którym mogli odwiedzić swoje matki, w darze córki przywoziły własnoręcznie pieczone ciasto. Święto w Anglii przetrwało do XIX wieku a obchodzenie go powróciło dopiero po II Wojnie Światowej.

Zupełnie inaczej obchodzono Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych. Według źródeł w 1858 amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 Dzień Matek dla Pokoju czyli jednoczenie się kobiet przeciwko wojnie promowała Julia Ward Howe. Prawdopodobnie to z jej inspiracji Ann Marie Jarvis  w 1905 udało się ustanowić Dzień Matki .

Idea święta Dnia Matki bardzo szybko się rozpowszechniła i w wielu krajach zostało ono ustalone w ten sam dzień co w USA. Do dziś świętowane jest w drugą niedzielę maja np. w Kanadzie, Australii, Chinach, na Kubie, w Finlandii, Czechach, Grecji, Holandii, Turcji.

Warto tutaj wspomnieć, że Polska jako jedyny kraj obchodzi Dzień Matki 26 maja.

W zależności od kraju również sposób świętowana jest inny. W jednym kraju związany jest z legendami, wydarzeniami historycznymi, religijnymi np. w Indonezji obchodzone jest 22 grudnia, bo ta data upamiętnia pierwszy kongres kobiet Indonezji z 1928 roku. W Nepalu związane jest legendą o Devaki i obchodzone jest w kwietniu. Czasem związane jest niestety z komercją.  Święto to coraz bardziej staje się biznesem dla mediów i sklepów. A przecież powinno być świętem bardziej osobistym. Dla naszych Mam nie liczą się drogie prezenty, wyjścia do ekskluzywnych restauracji... liczy się nasza pamięć, nasz uśmiech, a przede wszystkim nic tak nie ucieszy naszej Mamy jak dzień spędzony razem, bez pośpiechu, bez "gonienia" i "rzucania" w biegu słów.

Dlatego czy to w Polsce, Anglii, USA, Indonezji, Rosji czy w dowolnym innym miejscu na całym świecie w tym dniu i nie tylko w tym, najważniejsze są nasze Mamy.

Autor: Mała MI

Bibliografia:

1. http://www.astroamator.pl/a-879-historia-dnia-matki.html

2. http://www.puellanova.pl/636,0,Dzien-Matki-Historia-i-znaczenie.html