Historia

Czy wiecie, że każdy pracownik, który został przyjęty do pracy w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu wraz z rozpoczęciem pracy otrzymywał książeczkę obrachunkową? W owej niewielkiej rozmiarami, oprawionej w twardą oprawę książeczce znajdowały się wszystkie niezbędne, zarówno dla pracownika, jak i o nim samym informacje.

Browar Żywiec

Oprócz danych personalnych (w tym przypadku właścicielem książeczki był Karol Duraj), zawarte zostały informacje o tym kiedy został pracownik zatrudniony (tu: w roku 1913) i na jaki rodzaj umowy (tu: na czas nieokreślony). Wspomniane informacje zawierała część pierwsza książeczki. Część druga była to część tzw. instrukcyjna, a ostatnia trzecia rozrachunkowa.

arcyksiążęcy browar żywiec

Część druga była najobszerniejsza i zawierała wypis z najważniejszych przepisów dotyczących relacji pracownik pracodawca. Omawiany egzemplarz zawierał dodatkowo regulamin pracy w żywieckim browarze wraz z jego nowelizacją. Książeczka liczyła sobie łącznie 38 stron oraz dodatkowo 15 stron nowego regulaminu.

Właściciel książeczki Karol Duraj otrzymywał za swą pracę miesięcznie 164 zł 80 gr. Owa kwota wypłacana była w 4 ratach, co tydzień jedna.

browar ciekawostki

Obrazek4

Autor: Wojciech Mirocha

Kopiowanie materiałów zabronione.