Historia

Jak zapowiadaliśmy jakiś czas temu, wraz z naszym Czytelnikiem Przemkiem rozpoczęliśmy poszukiwania na temat skoczni narciarskiej, która znajdowała się na tzw. "cyplu", czyli w miejscu, gdzie Soła łączy się z Koszarawą. Nasz Czytelnik dotarł do kilku informacji, które w znacznym stopniu zwiększają wiedzę na temat tego, nieistniejącego już dziś, obiektu. Dziś prezentujemy obecny stan zdobywania wiedzy na ten temat, a Was drogie Czytelniczki i drodzy Czytelnicy zapraszamy do współpracy - jeżeli ktoś z Waszych bliskich posiada informacje, bądź zdjęcia dotyczące tego tematu - piszcie na naszego redakcyjnego maila - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Góra Grojec Żywiec

Skocznia powstała w latach 50-tych XX w. Lata jej świetności przypadają na 1950-1955. Obiekt usytuowany był na północnym stoku Grojca małego, w miejscu gdzie łączą się rzeki Soła i Koszarawa. Wykonany był z drewna, które niestety w zmiennych warunkach atmosferycznych niszczało. Skocznia umożliwiała skoki na odległości ponad 30 metrów, rekord wynosił "32 metry".

Skocznia była własnością Klubu "Unia Czarni", którego siedziba mieściła się na terenie zakładów papierniczych "SOLALI". Niestety z powodu braku środków na konserwację obiektu, by zapobiec katastrofie związanej z niszczeniem skoczni, zdecydowano by obiekt rozebrać.

Poniżej zdjęcie obiektu, pochodzące ze zbiorów Pana Wojciecha Wieczorka:

skocznia żywiec