Historia

Ulice to nieodłączny wyznacznik topografii każdego miasta. Z każdą ulicą związana jest jakaś opowieść, legenda itp. Nie inaczej jest w przypadku Żywca. Nasi stali Czytelnicy pamiętają zapewne ciekawą historię ulicy Wesołek, którą kiedyś przedstawialiśmy na łamach portalu. Możecie o tym przeczytać TU.

Przedstawialiśmy Wam już historię powstawania żywieckich ulic, dziś natomiast zajmiemy się nieco innym zagadnieniem związanym z ulicami w naszym mieście.

Żywiec Zabłocie ulica Kolejowa

Jak zapewne pamiętają starsi mieszkańcy niektóre ulice w Żywcu nosiły niegdyś inne nazwy. Jedna z ważniejszych zmian nazewnictwa ulic miała miejsce 31 marca 1950 roku. W tym czasie Miejska Rada Narodowa w Żywcu podjęła decyzję o przyłączeniu gminy Zabłocie do miasta Żywiec. Pamiętać należy bowiem, że do tego czasu Zabłocie było samodzielną gminą z własnymi władzami, natomiast plany przyłączenia Zabłocia do Żywca pojawiły się już w roku 1924 lecz nie doszły wtedy do skutku.

Po przyłączeniu wspomnianej gminy do miasta pojawił się problem z nazewnictwem ulic, gdyż część nazw powielała się i np. ul. Rzeźnicza istniała zarówno w Zabłociu jak i w Żywcu. Dokonano zatem następujących zmian w Żywcu: ul. Rzeźniczą, która nazwę zawdzięczała znajdującej się przy niej rzeźni miejskiej przemianowano na ul. Stefana Żeromskiego. Ul. Wąska otrzymała miano ul. Rzecznej. Ul. Garbarska, która słynęła z tego, że zamieszkiwali przy niej rzemieślnicy należący do cechu garbarskiego, otrzymała imię Stefanii Sempołowskiej. Co ciekawe jeszcze w roku 1949 dzisiejsza ul. Komorowskich otrzymała imię "wielkiego wodza" - Józefa Stalina, a w roku 1950 nazwa ta została ponownie zmieniona na ul. Stalingradzką.

Żywiec ulica stare zdjęcie

Jeśli chodzi o gminę Zabłocie zmian było więcej, a nazwy ulic zmieniono następująco: dawną ul. Daszyńskiego przemianowano na ul. Ludwika Waryńskiego (dziś ul. ks. prał. Stanisława Słonki). Ulica Kościelna, znajdująca się za kościołem otrzymała imię Marii Konopnickiej. Dawna ulica Juliusza Słowackiego otrzymała imię Joachima Lelewela. Ulicę Batorego przemianowano na ul. Słoneczną, ul. Betoniarską na Krzywą, ul. Krótką na Zabłocką, ul. Boczną na Jasną, ul. Ogrodową na Sadową, ul. Podwale na Futrzarską natomiast główna ulica Zabłocia - współcześnie Dworcowa, a dawniej Kolejowa otrzymała, zgodnie z panującą ideologią, imię Juliana Marchlewskiego.

Większość tych nazw obowiązuje do dziś. Dziwi jednak fakt, że żywieckie ulice noszą nazwiska osób w żaden sposób niezwiązanych z Żywcem 0 np. Sempołowskiej.Dlaczego dziwi? ponieważ nasze miasto może pochwalić się osobistościami, które w znaczący sposób wpłynęły na rozwój Żywca - jak np. Michał Jeziorski, a ich nazwiskami nie jest nazwana żadna ulica.

Źródła: Archiwum Państwowe w Żywcu, Muzeum Miejskie Żywiec

Oprac.: PW