Kultura

Ukazało się wydawnictwo „Żywiec w obrazach i słowach", którego autorami są uczestnicy oraz terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej. W dniu 10 marca 2022 roku w żywieckim Ratuszu Antoni Szlagor Burmistrz Miasta Żywca, spotkał się z autorami projektu.

Projekt edukacyjno-plastyczny „Żywiec w obrazach i słowach" powstał od czerwca do listopada 2021 roku w Pracowaniach Terapeutycznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej. Ukazuje on dzieje Żywca i Żywiecczyzny w oczach uczestników Ośrodka, czyli osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zawiera kilkadziesiąt prac plastycznych, które przedstawiają najważniejsze wydarzenia z dziejów Miasta, oraz prezentują słynne osoby, legendy, ciekawostki i anegdoty z nim związane. Jest to projekt wyjątkowy, bowiem załuguje na uwagę wszystkich osób zainteresowanych dziejami Żywca, ale przede wszystkim ukazuje możliwości wykorzystania potencjału kulturalnego danego regionu i tożsamości lokalnej w pracy terapeutycznej.

Pomysłodawcą projektu i autorem tekstu dotyczącego dziejów Żywca jest Robert Słonka (terapeuta ŚDS w Pewli Wielkiej). Poszczególne działania zostały podzielone na etapy i tak w Pracowni Edukacyjnej powstały prace obrazujące poszczególne rozdziały w rozwoju Miasta a kolejne podczas wspólnych warsztatów plastycznych i na zajęciach w tematycznych Pracowniach Terapeutycznych. Uczestnicy Ośrodka, pod opieką terapeutów w Pracowni Arteterapii, Pracowni Rękodzieła i Pracowni Stolarskiej wykonali kolejne rysunki i obrazy związane z dziejami Żywca oraz drewnianą oprawę pracy dekorowaną techniką decoupage. Wszyscy uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocyw Pewli Wielkiej wzięli udział w projekcie i przyczynili się do powstania pracy „Żywiec w obrazach i słowach".

Działania terapeutyczne dostosowane były indywidualnie do każdego Uczestnika: od rozwoju zainteresowań dzięki poprzez podanie odpowiednio podanej informacji na temat Żywiecczyzny, po stymulację zmysłów i integrację sensoryczną. Projekt edukacyjno-plastyczny „Żywiec w obrazach i słowach" w wymiarze edukacyjnym przybliżył wszystkim sprawy związane z kulturowym dziedzictwem Żywiecczyzny, natomiast w płaszczyźnie terapeutycznej zrealizował cele wsparcia osób z niepełnosprawnością i przyczynił się do poprawy funkcjonowania uczestników Ośrodka