Sport

W hali sportowej krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego w dniach 9-11.02.2024r. odbyły się XLII Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów w łucznictwie.

W klasyfikacji medalowej wygrał Łucznik Żywiec zdobywając łącznie 11 medali w tym 2 złote, 3 srebrne, 6 brązowych. Złote medale i tytuł Mistrza Polski Seniorów na rok 2024 zdobyli: indywidualnie – Kępa Karol i zespół kobiet w składzie: Myszor Wioleta, Leśniak Natalia, Zyzańska Sylwia, Rakowska Maja. Srebrne medale i tytuł V-ce Mistrzów Polski zdobyli: indywidualnie – Kasprowski Oskar, zespół mężczyzn Łucznik II w składzie:
Kępa Karol, Mędrzak Mateusz, Migdał Krzysztof, mikst: Płaza Klaudia, Bąk Jakub – Łucznik II.
Brązowe medale i tytuły II-gich V-ce Mistrzów Polski zdobyli: indywidualnie Myszor W., Bąk J.,
mikst: Łucznik III - Leśniak N., Kupczak Konrad, zespoły kobiet w składzie: Łucznik Żywiec II
– Płaza K., Kliś Karolina, Knopek Amelia, Łucznik Żywiec III – Kozłowska Karina, Matuszek Tacjana, Strzałka Otylia, zespół mężczyzn w składzie: Łucznik I - Bąk J., Kupczak K., Kasprowski O.
Po strzelaniach kwalifikacyjnych, które odbyły się w dniu 10.02.2024r. w konkurencji międzynarodowej 2x18m w której odbywają się Mistrzostwa Świata, Puchary Świata, Mistrzostwa Europy wśród mężczyzn prowadził Konrad Kupczak wynikiem 580pkt. przed Arkadiuszem Smolińskim – ULKS Zryw Dobrcz 576pkt. i Mateuszem Mędrzakiem 574pkt.. Oskar Kasprowski zajmował dopiero 5 miejsce wynikiem 571pkt. a 6-ty był Jakub Bąk – 570pkt., natomiast późniejszy Mistrz Polski
Karol Kępa zajmował miejsce 10-te. Wśród kobiet prowadziła Magdalena Śmiałkowska – Społem Łódź – późniejsza Mistrzyni Polski wynikiem 586pkt. przed K. Płazą – 574pkt. i Natalią Michalską – Czarna Strzała Bytom – 572pkt.. 4 miejsce zajmowała S. Zyzańska – 568pkt. 5 – N. Leśniak – 568pkt.,
7 – W. Myszor – 560pkt., 8 – K. Kozłowska – 560pkt., 10 – O. Strzałka – 557pkt.
Następnie po strzelaniach kwalifikacyjnych odbyły się pojedynki eliminacyjne parami np. 1 m-ce z 32 m-ce itd. w 1/16 – 1/8 – 1/4 – 1/2 i w finale. W pojedynku finałowym mężczyzn O. Kasprowski
i K. Kępa przy remisie 5 do 5pkt. odbył się baraż w którym zawodnicy oddawali po jednej strzale
i oboje trafili strzałę w „10” ale strzała Karola Kępy była bliżej punktu środka tarczy o 2 mm i dlatego Karol pierwszy raz w historii swojej kariery sportowej został Mistrzem Polski Seniorów
a ubiegłoroczny Mistrz Polski Oskar Kasprowski zdobył srebrny medal. Wśród kobiet większość pojedynków w czołówce dotyczyła bezpośredniej rywalizacji żywieckich łuczniczek z których najlepiej spisała się Wioleta Myszor, która z 7 miejsca po kwalifikacjach pokonała wyżej rozstawioną młodszą koleżankę klubową Klaudię Płazę również dopiero w barażu wynikiem 10 do 8pkt. Klaudia Płaza to ubiegłoroczna Mistrzyni Polski Juniorek i II-ga V-ce Mistrzyni Świata Juniorek. Myszor i Płaza to absolwentki najlepszej w Polsce szkoły mistrzostwa sportowego im. Żywieckich Habsburgów prowadzonej przez LKS „Łucznik-Żywiec” od roku 1994. Szkoła ta w tym roku obchodzi jubileusz
30-lecia istnienia. Pozostali żywieccy zawodnicy zajęli miejsca w końcowej klasyfikacji mistrzostw:
K. Płaza – 5, A. Knopek – 6, K. Kozłowska – 7, S. Zyzańska (olimpijka z Tokio) – 9, N. Leśniak – 12, O. Strzałka – 13, Tacjana Matuszek – 22, wśród mężczyzn K. Kupczak – 5, M. Mędrzak – 6,
Konrad Słowik – 21.
W konkurencji łuków bloczkowych brązowy medal zdobyła żywczanka Ksenia Markitantova
w konkurencji indywidualnej - zawodniczka, która zdobyła kwalifikację olimpijską w roku 2023 na Mistrzostwach Europy w Rotterdamie. W konkurencji zespołowej zdobyła również brązowy medal wraz z zawodniczkami Łucznika – Anną Gibas i Julią Łakotą. W konkurencji mikstów Ksenia wraz z Jerzym Więzikiem zajęli miejsce 8.