Sport

W dniu 1.12.2023r. w roku jubileuszu 40-lecia klubu LKS „Łucznik-Żywiec” zorganizował w swojej siedzibie w Żywcu przy ul. Grojec 50 Uroczyste Zakończenie Sezonu 2023 w którym wzięło udział 150 najlepszych zawodników od kategorii dzieci (10-12 lat) wraz z rodzicami do kategorii seniora.

Jubileuszowy rok 2023 wyróżnił się w stosunku do pozostałych lat rekordową ilością zdobytych medali złotych, srebrnych i brązowych w Mistrzostwach Polski Seniorów, Młodzieżowców, Juniorów, Juniorów młodszych, Młodzików oraz wybitnymi wynikami żywieckich reprezentantów kraju w zawodach zagranicznych rangi mistrzowskiej. Wszyscy obecni zawodnicy zostali uhonorowani okolicznościowymi dyplomami, okazałymi statuetkami „łucznika” wykonanymi, jako metalowe rękodzieło artystyczne oraz nagrodami finansowymi i rzeczowymi. Zawodniczki i zawodnicy klubu w sezonie sportowym 2023 odnotowali najwyższe sukcesy w dotychczasowej historii klubu:

1. LKS „Łucznik-Żywiec” wygrał współzawodnictwo dzieci i młodzieży wg punktacji Ministerstwa Sportu i Turystyki w Polsce uzyskując 612,33pkt. wśród wszystkich klubów sportowych jednosekcyjnych, wśród klubów łuczniczych oraz wśród klubów sportowych powiatu żywieckiego i miasta Żywiec.

2. „Łucznik-Żywiec” zajął 1 miejsce w Polsce w sporcie młodzieżowym wśród wszystkich klubów sportowych w gminach do 50tys. mieszkańców.

3. LKS „Łucznik-Żywiec” zajął 2 miejsce wśród wszystkich klubów sportowych województwa śląskiego w sporcie młodzieżowym. Sukces został powtórzony po 2-gim miejscu w roku 2022.

4. LKS „Łucznik-Żywiec” zajął 19 miejsce w kraju w sporcie młodzieżowym wśród 3600 sklasyfikowanych klubów sportowych. Następny klub z powiatu żywieckiego zajął miejsce 468 i był to klub TS Stal Śrubiarnia Żywiec zdobywając 85,41pkt. a następny klub
w województwie śląskim zajął miejsce 41-e i był to klub MKS Czechowice-Dziedzice zdobywając 378,75pkt.

5. Drużyna kobiet zdobyła srebrny medal w Klubowym Pucharze Europy w Belgradzie ulegając francuskiemu klubowi Les Archeres Riomois z którym „Łucznik-Żywiec” zapoczątkował współpracę w roku 1986 i od tego roku rozpoczęła się współpraca miast: Żywiec-Riom. Łucznik-Żywiec występował w składzie: Wioleta Myszor, Natalia Leśniak, Klaudia Płaza. Drużyna męska: Oskar Kasprowski, Konrad Kupczak, Jakub Bąk zajęli
6 miejsce.

6. Brązowy medal w Mistrzostwach Świata Juniorów w Irlandii zdobyła Klaudia Płaza,
a 6 miejsce zajęła w mikście Otylia Strzałka.

7. Złoty medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski Ekstraklasy Kobiet zdobyły kobiety
w składzie: Klaudia Płaza, Otylia Strzałka, Natalia Leśniak, Wioleta Myszor, Sylwia Zyzańska, Karina Kozłowska.

8. Brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski Ekstraklasy Mężczyzn zdobyli:
Oskar Kasprowski, Jakub Bąk, Konrad Kupczak, Mateusz Mędrzak, Krzysztof Migdał,
Grzegorz Śliwka.

9. LKS „Łucznik-Żywiec” wygrał klasyfikację medalową w LXXXVI Mistrzostwach Polski Seniorów w Legnicy:

• złoty medal zdobyła Wioleta Myszor i Konrad Kupczak w mikście,
  • srebrne medale zdobyli indywidualnie: W. Myszor, K. Kupczak, mikst: N. Leśniak, Mateusz Mędrzak zespołowo: W. Myszor, N. Leśniak, K. Płaza, M. Rakowska,
  • brązowe medale indywidualnie: N. Leśniak, K. Płaza, O. Kasprowski, zespołowo:
    Kupczak, J. Bąk, G. Śliwka, O. Kasprowski, w mikście: K. Płaza i O. Kasprowski.

10. LKS „Łucznik-Żywiec” wygrał klasyfikację medalową w Mistrzostwach Polski Młodzieżowców w Żywcu.

• złote medale zdobyli indywidualnie: Karina Kozłowska, Mateusz Mędrzak,
    w mikście: K. Kozłowska, O. Kasprowski, zespołowo wśród kobiet: K. Kozłowska, Yelyzaveta Sikalo, Joanna Misiura, zespołowo wśród mężczyzn: O. Kasprowski,
    Mędrzak, Adam Wojtala.
  • srebrne medale zdobyli indywidualnie: Y. Sikalo, O. Kasprowski, w mikście:
    Sikalo, M. Mędrzak.
  • brązowe medale zdobyli: w mikście A. Wojtala, Solomiia Khomytska, zespołowo: Bogdan Hudyma, Artur Nurdionv, Patryk Cacak.

11. LKS „Łucznik-Żywiec” wygrał klasyfikację medalową w Mistrzostwach Polski Juniorów
w Kielcach.

• złote medale zdobyli indywidualnie: K. Płaza, K. Kupczak, w mikście: K. Płaza, J. Bąk, zespołowo: Aleksandra Wider, Olha Shubkina, Polina Zvierieva
  • srebrne medale zdobyli w mikście: K. Kupczak, Jeongmin Lim, zespołowo: K. Płaza, Joanna Bargiel, J. Lim, Kazimierz Wider, K. Kupczak, J. Bąk.
  • brązowe medale zdobyli indywidualnie: J. Bąk, Olha Shubkina.

12. LKS „Łucznik-Żywiec” wygrał klasyfikację medalową w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Żywcu:

• złote medale zdobyli indywidualnie: Otylia Strzałka,
  • srebrne medale zdobyli w mikście: Amelia Knopek, Łukasz Patlewicz
  • brązowe medale zdobyli indywidualnie: Ł. Patlewicz, w mikście: O. Strzałka, Maksymilian Wider, zespołowo: O. Strzałka, Karolina Kliś, A. Knopek, Julia Kupczak

13. LKS „Łucznik-Żywiec” w Mistrzostwa Polski Młodzików zdobył:

• srebrne medale zdobyli zespołowo: Kolodka Ostap, Małecki Mikołaj,
    Szpyrka Wojciech, Yukhnevych Illia
  • brązowe medale zdobyli zespołowo: Błachut Marta, Mrowiec Magdalena, Myszor-Lach Wiktoria, Turzhavska Viktoriia, w mikście: Mrowiec M. Kolodka O.

W kadrze olimpijskiej Polskiego Związku Łuczniczego wśród zawodniczek i zawodników z kraju przygotowywanych 0do zdobycia kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie Paryż – 2024 znaleźli się: Klaudia Płaza, Wioleta Myszor, Natalia Leśniak, Sylwia Zyzańska, Oskar Kasprowski, Jakub Bąk, Konrad Kupczak.

Wszystkie zawody rangi Mistrzostw Polski rozgrywane są w formule Igrzysk Olimpijskich na odległości 70m w konkurencji indywidualnej wśród kobiet i mężczyzn, w konkurencji mikst i w konkurencji zespołowej wśród kobiet i mężczyzn.