Wydarzenia

22.04.12 przy żywieckim dworcu PKP, z okazji Dnia Ziemi miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W miejscu niemal kultowym, czyli przy "Słowiku" zatrzymał się pociąg przemierzający trasę ogólnopolską - Genetycznie Molestowane Organizmy Żywiec. Artyści, którzy zatrzymali się na tym przystanku i wykonali swoje prace to: Mors, Bazyl, Maciej Noga, 3fala.art.pl, Lorentz, Maciej Szymonowicz Kamer, Katka, Legos, Kulfon, Krzysztof Kokoryn, NeSpoon. Artyści w pracach poruszali problem GMO. Co tak właściwie oznacza ten akronim?

Organizmy Modyfikowane Genetycznie - GMO (z ang. Genetically Modified Organism) - Organizmy Transgeniczne - są to organizmy, które zawierają w swoim genomie (czyli informacji genetycznej organizmu) obce geny, pochodzące z obcego organizmu. Dziedziną nauki zajmującą się modyfikacjami organizmów jest inżynieria genetyczna - umożliwia wyizolowanie i namnożenie dowolnego genu z dowolnego organizmu i za pomocą różnych metod wprowadzenia go do genomu modyfikowanego organizmu.

Modyfikowane genetycznie są głównie rośliny mające duże znaczenie gospodarcze, zmiana genomu ma na celu nadanie im pożądanych przez człowieka cech, tj. większa trwałość, odporność na szkodniki, wirusy i grzyby, herbicydy (środki ochrony roślin), podniesienie ich cech jakościowych, np. lepszego smaku. Modyfikuje się także rośliny ozdobne, które dzięki temu są trwalsze, mają intensywniejszy kolor. Zmodyfikowane genetycznie zostało większość roślin mających znaczenia dla człowieka.

Modyfikacje zwierząt mają na celu głównie uzyskanie zwierząt o pożądanych cechach w hodowli - szybciej rosnące świnie, ryby, zastosowaniu ich w produkcji białek, enzymów, innych substancji wykorzystanych w przemyśle farmaceutycznym (jako bioreaktory), uodpornieniu na choroby.

Modyfikacje zwierząt nie są tak popularne jak roślin, głównie ze względu na trudności w samym procesie modyfikacji, proces jest bardzo skomplikowany i trwa długo, koszty są bardzo duże. Zwierzęta modyfikowane genetycznie często chorują lub są bezpłodne.

Aby otrzymany organizm był transgeniczny, należy do niego wprowadzić kawałek DNA, który pochodzi od obcego organizmu. Nim jakiś organizm zostanie genetycznie zmieniony, transformowany, należy posiadać fragment materiału genetycznego, który pochodzi z innego organizmu. Może on zostać wycięty z większego fragmentu DNA, dzięki enzymom restrykcyjnym. Są to cząsteczki białek, które potrafią przecinać nić DNA, częstokroć czynią to w specyficznym miejscu, dzięki czemu możliwe jest wycięcie takiego fragmentu jaki jest potrzebny.

Wprowadzenie do sprzedaży i upowszechnienie żywności modyfikowanej genetycznie żywności jest tematem budzącym ogromne kontrowersje.

Z jednej strony panuje zachwyt nad nowymi możliwościami, jakie stwarzają genetyczne modyfikacje, z drugiej istnieje wiele obaw z tym związanych.*

Oczywiście wszystko co czytamy powyżej kojarzy się tylko i wyłącznie z negatywnymi aspektami zdrowotnymi. Celem trasy jest dotarcie poprzez street art i graffiti do konsumentów w miastach - zwłaszcza tych młodych, często nieuświadomionych co tak na prawdę jedzą.

 "Zapraszając do współpracy artystów z całego kraju chcę uświadomić olbrzymie szkody społeczne, ekologiczne i ekonomiczne, związane są z GMO" mówi Dariusz Paczkowski, pomysłodawca i koordynator Trasy. Partnerami ogólnopolskiej trasy Genetycznie Molestowane Organizmy 3fala.art.pl & przyjaciele są: Koalicja POLSKA WOLNA OD GMO, Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi -ICPPC, KRK locartor, Owoce i Warzywa, Żywieckie Oblicze, GMO to Nie To, Stop GMO w Polsce, Zielony Instytut, Fundacja Ekorozwoju, Fundacja Ekologiczna Arka, Greenpeace Polska, Fundacja KLAMRA. Prace artystów podróżujących tą trasą będziecie mogli obejrzeć również m.in. w: Krakowie (24.04.12 w ogródku Jordanowskim przy ul. M. Jaremy w Krakowie), Nowym Sączu (26.04.12 garaże przy ul.Konstanty na osiedlu Wólki), Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Trójmieście, Cieszynynie, Lublinie, Koliszu, Rumi.**