Biznes

Bieżący rok przynosi wiele zmian w organizacji ruchu w Żywcu. Poza tymi, które zostały już wprowadzone, szykują się kolejne. Jedną z nich jest zmiana organizacji ruchu na tzw. moście Widzyka, w ciągu drogi DW 945.

Wprowadzenie stref płatnego parkowania i ograniczenie ruchu ciężkich pojazdów w centrum to część zmian, jakie czekają kierowców w Żywcu. Przypomnijmy - według założeń władz Miasta, wprowadzony od 1 lutego zakaz wjazdu samochodów ciężarowych w ulicę Żeromskiego i aleję Piłsudskiego ma usprawnić płynność ruchu, poprawić bezpieczeństwo kierowców i pieszych oraz zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w Żywcu. Jak już informowaliśmy - następnym etapem ograniczania ruchu samochodów w centrum miasta będzie wprowadzenie stref płatnego parkowania. Płatne parkingi, połączone z zamknięciem rynku dla ruchu kołowego, mają zniechęcić kierowców samochodów osobowych, do korzystania z auta, przy pokonywaniu krótkich dystansów na ulicach Żywca. Pomysł w założeniach ciekawy, ale już teraz wzbudza wiele kontrowersji, zwłaszcza u przedsiębiorców prowadzących działalność w centrum Żywca.
Kolejnym usprawnieniem płynności ruchu w grodzie nad Sołą i Koszarawą ma być m.in. poprawa płynności ruchu na rondach oraz oczekiwane już od kilku miesięcy, otwarcie środkowego pasa ruchu na tzw. moście Widzyka. Jednak ten fragment jezdni będzie wyglądał nieco inaczej niż dotychczas.
Jak informuje nasz portal rzecznik prasowy ZDW Katowice - Ryszard Pacer:

Złożyliśmy w Urzędzie Marszałkowskim projekt zmiany organizacji ruchu na moście Widzyka. Środkowy pas będzie podzielony na dwie części w poprzek – tak, iż ruch od połowy mostu w stronę zjazdu z niego – odbywać się będzie dwoma pasami. Kiedy projekt będzie zatwierdzony przez organ zarządzający ruchem, wdrożymy go. Chcemy wprowadzić zmiany organizacji ruchu na rondach. Jednak najpierw wykonamy badania natężenia ruchu. Po oddaniu nowego przebiegu DW 945 na pewno zmieniły się potoki ruchu i jego natężenie w różnych kierunkach. Żeby nie wprowadzać zmian w oparciu o nieaktualne dane, musimy zobaczyć jakie teraz rozwiązania będą najbardziej efektywne


Jak te zmiany wpłyną na płynność ruchu na żywieckich ulicach? Na to pytanie odpowiemy już wkrótce.

Oprac.: KP
Zdjęcie w ikonie: Paweł Gondek