Biznes

Prace budowalne nowej biblioteki w Lipowej wkraczają w kolejny etap odsłaniając, piękną, zabytkową, ceglaną strukturę budynku. Fragmentu tej cegły pozostaną, żeby przypominać o jego zabytkowym charakterze.

 

Zdegradowany przez lata budynek należący do Urzędu Gminy w Lipowej, odzyskuje swój blask. To kolejny zniszczony obiekt, który w tej gminie dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym udaje się zrewitalizować na potrzeby lokalnej społeczności. Tym razem powstaje główna siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej, która od lata aktywnie działa i prowadzi choćby znany Dyskusyjny Klub Książki.

W lutym 2023 roku została podpisana umowa z wykonawcą na realizację inwestycji pt. "Przebudowa, remont i adaptacja zdegradowanego budynku Starej Gminy na Bibliotekę Publiczną" w formule „Zaprojektuj, wybuduj”.

Koszt inwestycji opiewa na kwotę 1 mln 914 tys zł. Środki pochodzą z funduszu Polskiego Ładu dla gmin popeegerowskich. Gmina wykorzysała szansę i złożyła wniosek, dzięki temu do remontu dawnego Urzędu dołoży zaledwie 60 tys. zł. Prace potrwają do drugiej połowy przyszłego roku. Obiekt przejdzie kompleksowy remont, wyposażony zostanie w ekologiczne ogrzewanie i przystosowany do potrzeb biblioteki. Ciekawym elementem będzie z pewnością ogród zimowy, gdzie mają odbywać się m.in. spotkania autorskie.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsze tego typu działanie, gdzie Gmina Lipowa ratuje zabytkowy obiekt i nadaje mu nową funkcjonalność, ważną dla lokalnej społeczności. Pod koniec 2021 roku oddano bowiem budynek byłej "wikarówki", gdzie siedzibę znalazło Centrum Usług Społecznościowych, przy którym działają organizacje dla najmłodszych i seniorów. W ostatnich miesiącach udało się również pozyskać środki na remont budynku obok przyszłej biblioteki, który odzyska blask.