Biznes

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa w biurze poselskim parlamentarzystki Platformy Obywatelskiej - Małgorzaty Pępek.

Posłanka, oprócz komentarza dotyczącego bieżących i gorących wydarzeń w polityce na szczeblu centralnym, przedstawiła poprawki, jakie Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej zgłosił do ustawy budżetowej na rok 2017. Wśród nich w szczególności postulaty indywidualnie, wnoszone przez Małgorzatę Pępek, tyczące się konkretnie naszego powiatu. Co takiego?

- Poprawka w sprawie zabezpieczenia finansowania dla „obejścia Węgierskiej Górki”. Okazuje się bowiem, że według posłanki PO podpisany niedawno w Bielsku-Białej dokument był porozumieniem, ale w „budżecie” na przyszły rok nie znalazły się konkretne kwoty przeznaczone na ten odcinek drogi S1, o których mowa byłaby już teraz.

- Poprawka o zapewnienie środków na odmulenie Jeziora Żywieckiego. Według posłanki jest to temat ważny ze względu zarówno na działanie przeciwpowodziowe akwenu, jak i jego zagospodarowanie w aspekcie turystyczno – krajoznawczym. W tym temacie Małgorzata Pępek również nie zauważyła środków w ustawie budżetowej, które mogłyby być przeznaczone na ten cel. A jest on właściwie priorytetowy według niej, jak chodzi o atrakcyjność turystyczną Żywca i jego najbliższej, podmiejskiej okolicy.

- Trzecia poprawka Małgorzaty Pępek dotyczyła zwiększenia poziomu finansowania powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Posłanka uważa, że to wciąż nierozwiązany problem braku właściwego finansowania dla zespołów.

Inne, uwagi Platformy Obywatelskiej do ustawy budżetowej, tyczące się kraju ogółem i ważnych dziedzin naszego życia, to między innymi:

- Zbyt niskie finansowanie Programu Dróg Lokalnych („schetynówek”).

- Zwiększenie nakładów na badania naukowe i innowacyjność, łącznie ze wsparciem rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego.

- Zwiększenie koniecznych środków na działanie ośrodków adopcyjnych.

- Zwiększenie środków na świadczenia rodzinne.

- Brak finansowania działalności „orlików”.

- Zapewnienie w budżecie środków na walkę z przemocą wobec kobiet i dzieci.

- Zwiększenie budżetów wojewodów na ratownictwo medyczne.

Małgorzata Pępek potwierdziła też groźbę ciężkiej sytuacji i likwidacji wielu pobliskich szpitali, które nie zakwalifikują się na listę dofinansowywania przez NFZ. Pisaliśmy o tym niedawno na naszym portalu TU.

Powyższe poprawki do „budżetu”, zgłaszane przed głosowaniem nad nim, mówią o realnych obawach względem finansowania przez państwo wielu inicjatyw w przyszłym roku.

Oprac. MC