Biznes

3 lipca 2017r. w Urzędzie Miejskim w Żywcu odbyła się konferencja prasowa z udziałem burmistrza, Antoniego Szlagora. Poruszono wiele istotnych kwestii.

 

Województwo podbeskidzkie lub górskie

W pierwszej kolejności burmistrz odniósł się do pomysłu utworzenia osobnego województwa na terenie Podbeskidzia. Burmistrz Szlagor gorąco popiera ten pomysł. Uważa, że w naszym regionie jest potencjał do dalszego rozwoju, a osobne województwo ułatwiłoby chociażby pozyskiwanie środków unijnych. Idea ta wymaga jednak konsultacji społecznych, ale ma już poparcie marszałka województwa śląskiego.

Nowości w MZK

Drugą poruszoną na konferencji kwestią jest modernizacja taboru MZK. Od 1 lipca kursuje siedem nowych autobusów niskopodłogowych, spełniających normy EURO 6. Ponadto trwają rozmowy w sprawie zakupu autobusów elektrycznych. Jednakże ich zakup może odciągnąć się w czasie, bo są bardzo kosztowne i wymagają modernizacji infrastruktury. Chodzi m.in. o stacje ładowania. Miasto inwestuje także w system informacji pasażerskiej, który został już wprowadzony w autobusach. W planach jest też modernizacja przystanków i włączenie ich do wspomnianego systemu. Inną nowiną związaną z MZK jest uruchomienie nowej linii autobusów o numerze 18, która zacznie kursować od 1 września na trasie od dzielnicy Podlesie na osiedle Kochanowskiego Pętla.

Miasto pomoże mniej zamożnym w zakupie opału

Burmistrz Szlagor wspomniał także o przyjętym przez sejmik województwa śląskiego zakazie spalania flotu i mułu. Zakaz będzie obowiązywać od pierwszego września. Burmistrz zapowiedział, że mniej zamożni mieszkańcy będą mogli składać wnioski do dofinansowanie zakupu opału.

Pytania o Jezioro Żywieckie

Na konferencji nie zapomniano też o Jeziorze Żywieckim. Burmistrz jest umówiony na spotkanie z firmą, która odpowiada za kosztorys projektu dot. zagospodarowana jeziora. Budżet projektu będzie obejmował około 10 milionów. Pieniądze te zostaną przeznaczone na m. in. przywrócenie właściwości przeciwpowodziowych zbiornika, czyli de facto jego pierwotnej funkcji.

Nowe inwestycje

To nie koniec planowanych inwestycji. Pełen wykaz znajduje się na stronie miasta Żywiec. Na konferencji przewinął się temat modernizacji 21 dróg i przewidywanego remontu jednego z mostów. Władze miasta zapowiadają, że prace będą trwały przez całą dobę, co wpłynie na szybką realizację zlecenia. 

Dzieje się również w kulturze

Ostatnią omawianą kwestią były organizowane w lipcu przez MCK imprezy. Na 7-9 lipca zaplanowano Jarmark św. Wita na rynku. Równolegle, bo w dniach 8-9 lipca odbędzie się Oscypek Fest. 15 lipca do Żywca zawita Operetka Kijowska. 21 lipca w ramach obchodów Dni Żywca w amfiteatrze wystąpi zespół Akcent, a następnego dnia odbędzie się koncert Cugowskich.

Autor: Marta Duda