Większość sieci handlowych zaleca płatności kartą płatniczą. Podyktowane jest to obawą związaną z tym, że na banknotach i monetach mogą znaleźć się groźne bakterie i zarazki, a przede wszystkim wirusy, zwłaszcza COVID-19. Czy rzeczywiście gotówka jest niebezpieczna?
Niewątpliwie koronawirus zmienił nasze zwyczaje płatnicze. Chętniej płacimy bezgotówkowo, za pomocą kart płatniczych smartfonów oraz innych urządzeń umożliwiających bezgotówkową płatność. Taka forma płatności uważana jest w ostatnim czasie za bezpieczniejszą i ograniczającą możliwość zakażenia koronawirusem. Czy rzeczywiście banknoty i monety są źródłem powodującym zagrożenie? Przypomnijmy, że na początku marca tego roku podczas jednej z konferencji prasowych przedstawiciel WHO poinformował, odpowiadając na pytanie dziennikarza, że po płatności gotówką należy dokładnie umyć dłonie. Reakcja polskich organów rządowych była natychmiastowa i Komisja Nadzoru Finansowego wystosowała apel o pilne podniesienie płatności bezgotówkowych do 100 zł. Powodem była profilaktyka i na nic zdały się komunikaty NBP, że polskie banknoty są poddawane kwarantannie i można realizować transakcje przy ich pomocy. Polacy się wystraszyli i masowo porzucili gotówkę, co odbiło się również na firmach, które są właścicielami bankomatów. Jedna z największych w Europie – Organizacja Euronet poprosiła Światową Organizację Zdrowia (WHO) o wyjaśnienie, czy zgodna z prawdą jest informacja, że w dobie epidemii korzystanie z gotówki może być groźne.
W oświadczeniu, którego treść opublikowała firma Euronet, czytamy, że WHO nigdy nie twierdziła, że banknoty odgrywają rolę w rozprzestrzenianiu koronawirusa.
"Kontakty międzyludzkie są głównym źródłem napędzającym transmisję COVID-19. Przestrzeganie właściwej higieny rąk i zaleceń dotyczących kasłania oraz kichania, ograniczanie kontaktu i zachowanie dystansu pozwalają minimalizować rozprzestrzenianie się COVID-19" – napisała dr Paloma Cuchi, szefowa przedstawicielstwa WHO w Polsce.
Ryzyko zakażenia przez gotówkę jest więc takie samo, jak przez dotykanie każdej innej powierzchni, również terminala płatniczego podczas płatności kartą. Należy pamiętać, że sprawą kluczową dla naszego bezpieczeństwa jest odkażanie i umycie rąk po przebywaniu w miejscu publicznym oraz korzystanie ze środków bezpieczeństwa takich jak rękawiczki oraz maseczka zasłaniająca nos oraz usta.
Według wielu specjalistów epidemia koronawirusa może wywołać kryzys finansowy. Warto wobec tego pamiętać, że to właśnie gotówka jest jedną z bezpieczniejszych form zabezpieczenia naszego budżetu. Eksperci zgodnie twierdzą, że w obliczu zachodzących zmian warto część naszych oszczędności zainwestować w waluty takie jak euro lub dolary. Kursy walut obecnie dynamicznie się zmieniają i jeżeli decydujemy się na wymianę waluty, warto zrobić to w zaufanym miejscu. W Żywcu do takich z pewnością należy Kantor Meres znajdujący się przy żywieckim Rynku i oferujący sprzedaż i skup walut w najlepszych cenach w naszym mieście. Więcej szczegółów na stronie internetowej kantoru TUTAJ.
/Materiał Partnera/