Biznes

Recyklomaty to urządzenia umożliwiające mieszkańcom oddanie opakowań szklanych, plastikowych i wykonanych z metalu. W zamian za oddane surowce otrzymujemy punkty, które można wymieniać np. na bilety. Rozwiązanie cieszy się dużą popularnością m.in. w Warszawie. Czy takie urządzenie sprawdziłoby się w Żywcu?

– Ten projekt łączy przyjemne z pożytecznym. Warszawiacy są nagradzani za troskę o środowisko. W ramach akcji przypominamy, że puste puszki czy butelki to surowce, które można odzyskać i dać im nowe życie – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Mieszkańcy pomogli nam zebrać ponad 427 tys. butelek plastikowych, 132,5 tys. butelek szklanych i prawie 122 tys. puszek. To duży sukces na drodze do czystszego, bardziej przyjaznego miasta.

Urządzenia są instalowane dzięki porozumieniu, jakie zawierają firmy z fundacją Nasza Ziemia. Można do nich wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki (niezgniecione). Do korzystania z urządzenia potrzebna jest aplikacja, którą uruchamia się przed wrzuceniem surowców i na którą trafiają punkty, które można następnie wymieniać np. na zniżkę na bilety do teatru. Jednocześnie recyklomaty są ekologiczne i nie wymagają drukowania paragonów czy też posiadania kart.

Jak myślicie – czy takie urządzenia sprawdziłyby się w Żywcu? Czy korzystalibyście z nich?

Źródło informacji i zdjęcia w artykule: Miasto Stołeczne Warszawa /um.warszawa.pl/