Gazyfikacja Gminy Radziechowy Wieprz. Kiedy powstanie gazociąg?

Gazyfikacja Gminy Radziechowy Wieprz. Kiedy powstanie gazociąg?

Gazyfikacja jest inwestycją bardzo wyczekiwaną przez mieszkańców Żywiecczyzny. Na gaz czekają również mieszkańcy Gminy Radziechowy Wieprz. Kiedy w tej części Żywiecczyzny popłynie gaz?

W XXX Sesji Rady Gminy Radziechowy-Wieprz, która odbyła się 5 marca tego roku, uczestniczył Sebastian Kulig z Polskiej Spółki Gazowniczej. Przedstawiciel firmy zapowiedział, że w trakcie projektowania są dwie duże inwestycje.

W miejscowości Wieprz prace rozpoczęły się wcześniej i są na bardziej zaawansowanym etapie niż prace w Radziechowach. Termin wykonania projektu wyznaczono na koniec listopada 2021 roku. Projekt będzie zawierał zgodę na budowę. Termin nie jest zagrożony, możliwe również że projekt będzie gotowy we wcześniejszym terminie.

W miejscowości Radziechowy również jest zawarta umowa z projektantem i prace postępują. Termin wykonania projektu wyznaoczono na sierpień 2022 roku.

Kiedy realizacja budowy sieci może nastąpić? Jak poinformował Sebastian Kulig – uzależnione jest to od kilku czynników. Po uzyskaniu projektu z pozwoleniem zostanie przeprowadzona analiza ekonomiczna, która pozwoli określić faktyczne długości, przeszkody terenowe, grunty, po których będzie przebiegał gazociąg. W przypadku pozytywnych wyników nastąpi dalszy proces, czyli ogłoszenie przetargu, wykonanie sieci i przyłączanie mieszkańców. Planowana realizacja powinna nastąpić w Wieprzu w roku 2022, natomiast w Radziechowach w 2023 roku. Sam proces budowy szacuje się na około 9 – 10 miesięcy.

W momencie, gdy zostaną zrealizowane sieci w Wieprzu i Radziechowach będzie rozważana rozbudowa gazociągu na kolejne sołectwa w Gminie Radziechowy-Wieprz.


Drukuj   E-mail