Biznes

Klientów kupujących piwo z Grupy Żywiec może czekać przy kasie zaskoczenie, gdyż producent podniósł kaucję za butelki. To zachęta do zwracania opróżnionych opakowań.

 Kaucja za butelki doliczana do ceny zakupu od lat 90-tych była taka sama - 35 groszy. Niedawno jednak Grupa Żywiec podniosła kaucję na wszystkie butelki, w których sprzedaje złocisty trunek. Według producenta taki zabieg ma przywrócić równowagę pomiędzy rzeczywistym kosztem, a ceną opakowania w punkcie sprzedaży. Aspekt ekonomiczny to jedno, względy ekologiczne - drugie, GŻ zakłada, że dzięki temu zabiegowi więcej opakowań wróci do niego, a nie wyląduje w lesie lub na poboczu drogi. 
Warto dodać, że szacuje się, iż koszt wytworzenia butelki jest dwukrotnie wyższy od kaucji, dlatego też jakiś czas temu pojawiły się plany podniesienia kaucji nawet dwukrotnie, ale ostatecznie nie doszło do ich realizacji. 
Obecna kaucja wynosi 50 groszy, nie oznacza to jednak, że sklep nie może doliczyć wyższej kaucji - Grupa Żywiec podkreśla, że jako producent nie ustala wysokości kaucji, zależy ona od detalistów. 

Oprac.: WM
Źródło: wp.pl