Biznes

Wyremontowany kilka lat temu pałac Habsburgów stoi dziś praktycznie nieużywany i generuje spore koszty dla Starostwa Powiatowego w Żywcu, które zarządza tym obiektem. Jaka jest przyszłość tego budynku? Czy odzyskają go dawni właściciele?

 Remont był...

Przypomnijmy - gruntowny remont pałacu Habsburgów odbywał się w ramach projektu „Od Komorowskich do Habsburgów – utworzenie historycznego parku tematycznego w Żywcu”. Pieniądze pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Rewitalizacja rozpoczęła się w kwietniu 2009 r., zaś łączna wartość zadania wynosiła ponad 13 milionów zł. W ramach projektu wyremontowano dach, odnowiono elewację zewnętrzną, dokonano wymiany i renowacji stolarki okiennej i drzwiowej. Wymieniono również kanalizację deszczowo-sanitarną.

Habsburgowie się upomnieli

Zanim jednak rozpoczęto remont pałacu, z budynku wyprowadzono Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych, który otrzymał nową siedzibę na ulicy Grunwaldzkiej. Jak się później okazało - stało się to pretekstem dla dawnych właścicieli rezydencji, do upomnienia się o prawa do budynku, z takim wnioskiem bowiem wystąpiła rodzina Habsburgów w 2013 roku. Od tego czasu trwają negocjacje pomiędzy Starostwem Powiatowym w Żywcu, które jest zarządcą obiektu, a kancelarią prawną, reprezentującą Habsburgów.

Co dalej?

Jaka przyszłosć czeka żywiecki pałac? Jak poinformował nas rzecznik Starostwa Powiatowego w Żywcu - Dariusz Szatanik: "Obecnie przed Wojewodą Śląskim prowadzone jest postępowanie na wniosek pełnomocnika spadkobierców Rodziny Habsburgów o zwrot przedmiotowej nieruchomości. Ze względu na okres trwałości zrealizowanych projektów w tym obiekcie sprawa roszczeń została zawieszona. Aby przyjąć realny plan co do przyszłości tego obiektu niezbędne jest zakończenie postepowania dot. roszczeń Rodziny Habsburgów. Po ostatecznym zakończeniu tej sprawy Zarząd Powiatu podejmie adekwatne działania do wydanego orzeczenia". Jakie projekty są obecnie związane z pałacem? Z informacji uzyskanych w Starostwie wynika, że są to następujące działania: "Powiat Żywiecki zrealizował na powyższym obiekcie dwa projekty współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013, t.j.:

· „Od Komorowskich do Habsburgów - utworzenie historycznego parku tematycznego w Żywcu” (umowa o dofinansowanie nr UDARPSL.03.02.02-00-010/08) – ID 173

· „Podniesienie atrakcyjności turystycznej Powiatu Żywieckiego poprzez rewitalizację czterech zabytkowych pomieszczeń w Nowym Zamku Habsburgów w Żywcu” (umowa o dofinansowanie nr UDARPSL.03.02.02-00-068/11) – ID 1282.

Wzajemne zobowiązania stron regulują wyżej wymienione umowy o dofinansowanie, zawarte pomiędzy Zarządem Województwa Śląskiego a Powiatem żywieckim. Obecnie projekty znajdują się w okresie trwałości. Data zakończenia okresu trwałości to odpowiednio dla projektu ID 173: 25 lipca 2019 r., a dla projektu ID 1282: 1 kwietnia 2020 r.".

Mając powyższe na uwadze, na pytanie postawione powyżej odpowiedź uzyskamy najszybciej za ponad rok. To sporo czasu, zważywszy na to, że pałac generuje spore koszty, które finansować musi Powiat. O jakich kwotach mowa i na co są przeznaczane? "W koszty utrzymywania obiektu wliczane jest ogrzewanie, ubezpieczenie, energia elektryczna, woda, ścieki, przeglądy techniczne, bieżące naprawy oraz sezonowe udrażnianie systemu rynnowego. Łączny koszt za 2018 r. wynosi około 100.000,00 zł" - poinformował Dariusz Szatanik.

Autor: RM