Zbliża się koniec roku. Pora więc na pierwsze podsumowanie działań wykonanych w Żywcu.
Nakładki asfaltowe i inne na drogach miejskich.
Zrealizowano Remont ul. Grobla w Żywcu, „Remont nawierzchni drogi pomiędzy blokami 35-40 na os. 700-lecia”.
Opracowano dokumentację:
Modernizacja Żeromskiego i Sienkiewicza,
Remont ul. Nad Witem,
Remont ul. Za Łyską – Etap IV,
Remont ul. Kalinowej i Konwaliowej.
Trwa opracowanie „Łącznika Paderewskiego – Jodłowa”.
Wprowadzenie stref płatnego parkowania.
Prowadzono usługę serwisowania, uruchomiono płatności w aplikacjach mobilnych i sprzedaż abonamentów w sklepie on-line. Wprowadzono zmiany w oznakowaniu – zwiększono liczbę miejsc w SPPN.
Utrzymanie rezultatów projektu –„Zagospodarowanie brzegów rzeki Koszarawa na odcinku od mostu kolejowego do mostu trzebińskiego wraz z terenami przyległymi wzdłuż Soły i Jeziora Żywieckiego”.
Utrzymanie ścieżek i elementów małej architektury oraz koszty dzierżawy gruntów od RZGW i Starostwa Powiatowego.
Modernizacja ciągów drogowych: ul. Sienkiewicza i ul. Żeromskiego w Żywcu.
POLSKI ŁAD + WKŁAD WŁASNY
Przebudowa kładki pieszo-rowerowej na rzece Koszarawa w Żywcu.
POLSKI ŁAD + WKŁAD WŁASNY
Zadanie zakończono – powstałą nowa kładka do amfiteatru, rozebrano stary obiekt, przebudowano dojścia.
Smart Żywiec – (r)ewolucja – budowa tras pieszo-rowerowych.
FUNDUSZ NORWESKI + BUDŻET PAŃSTWA
Opracowanie dokumentacji w ramach wsparcia rozwoju miast.
POPT + BUDŻET PAŃSTWA
W ramach zadania opracowano dokumentację:
1. Rozbudowa parkingu w Amfiteatrze i utworzenie parkingu Park&Ride oraz montaż stojaków na rowery i ławek przy parkingu i małej architektury.
2. Budowa tras pieszo-rowerowych wyprowadzających ruch pieszych i rowerzystów poza główne ciągi komunikacyjne miasta o wąskiej przepustowości:
- budowa ciągu pieszo-rowerowego od Rynku do wałów na Jeziorze udrażniającego ruch w kierunku – z jednej strony Sporysza i Zabłocia, a z drugiej – Moszczanicy, Oczkowa i Rędziny,
- montaż stojaków na rowery, serwisów rowerowych oraz ławek i koszy na śmieci w wyznaczonych miejscach przy trasach.
3. Budowa tras pieszo-rowerowych wyprowadzających ruch pieszych i rowerzystów poza główne ciągi komunikacyjne miasta o wąskiej przepustowości:
- budowa ciągu pieszo-rowerowego od kładki na Leśniance w kierunku gminy Radziechowy-Wieprz i terenów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
4. Montaż kamer do monitoringu wizyjnego oraz montaż oświetlenia OZE w wybranych punktach.
Smart Żywiec – (r)ewolucja – wykonanie przejść dla pieszych na ul. Dworcowej i Aleja Piłsudskiego.
FUNDUSZ NORWESKI + BUDŻET PAŃSTWA
Wykup nieruchomości pod inwestycje.
1) Zakup udziału w działkach 4269/1 i 4269/2 zajętych pod drogę gminną.
2) Zakup udziału w działkach 4269/1 i 4269/2 zajętych pod drogę gminną.
3) Zakup działki 11806/1 zajętej pod drogę gminną.
4) Zakup działki 9497/3 zajętej pod drogę gminną.
5) Zakup działki 312/1 zajętej pod drogę gminną.
Zakup sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem.
Zakup, dla pracowników urzędu, komputerów, drukarek, monitorów oraz skanerów.
Zakup sprzętu sieciowego oraz 2 nowych serwerów.
Remont i modernizacja serwerowni na ul. Zamkowej.
W ramach modernizacji dokonano zakupu wraz z dostawą, montażem i konfiguracją 4 urządzeń dostępowych AP-WiFi. Zadanie jest w trakcie realizacji, tj. zakupu niezbędnych switch’y.
Rozbudowa i modernizacja monitoringu miejskiego.
Zakup rejestratora obrazu, montaż 2 nowych kamer: na Os. Młodych oraz w parku obok zamku. Zakup kolejnych licencji do kamer. Zakup kamery, celem dalszej wymiany.
Wymiana sprzętu audio-wizualnego na Sali Ratuszowej.
Zakup na salę ratuszową nowego systemu mikrofonów bezprzewodowych, urządzenia do transmisji sygnałów audio-wizualnych, mixera cyfrowego, kolumny aktywnej ze statywami i odtwarzacza oraz odpowiedniego okablowania.
Wykonanie systemu asekuracyjnego – bezpiecznego wejścia na dach budynku Ratusza.
Zaprojektowanie oraz wykonanie stałego systemu asekuracji poziomej, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa na dachu dwuspadowym, który jest pokryty miedzią oraz modernizacja istniejącego wejścia na dach budynku Ratusza Urzędu Miejskiego w Żywcu.
Zapewnienie cyberbezpieczeństwa JST – rozbudowa zabezpieczeń logicznych.
Zakup urządzenia brzegowego (firewall) do ochrony przepływu danych z/do urzędowej sieci.
Naprawa awaryjna elewacji budynku – SP nr 2 zagrażająca bezpieczeństwu pieszych, w tym uczniów i nauczycieli.
Wykonanie remontu zabezpieczającego odpadające fragmenty tynku i gzymsu na elewacjach zewnętrznych budynku szkoły.
Budowa ogrodzenia przy Szkole Podstawowej Nr 5 wraz z nadzorem inwestorskim – część druga.
Inwestycja została zrealizowana z uwagi na zalecenia pokontrolne Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i protokołach kontrolnych przeglądów okresowych budynku, w których określono wysoki stopień uszkodzeń dotyczący konstrukcji nośnej ogrodzenia. W związku z powyższym wymagana była kompleksowa wymiana ogrodzenia. Wykonano: demontaż istniejącego ogrodzenia, dostarczono i zamontowano nowy systemu ogrodzenia palisadowego, murki oraz piłkochwytów.
Zakup i montaż unitu z gotowością do pracy – SP 5.
Zakupiony nowy unit stomatologiczny służy do kompleksowej obsługi dzieci z placówek oświatowych podległych organizacyjnie i finansowo Gminie Żywiec (uczniów publicznych szkół podstawowych i przedszkoli). Składa się z fotela dla dzieci i niezbędnego sprzętu do realizacji zadań profilaktyki stomatologicznej.
Zakup autoklawu – SP 5.
Zakupiony nowy autoklaw jest niezbędnym urządzeniem do sterylizacji wszelkich narzędzi dentystycznych używanych podczas realizacji zadań związanych z profilaktyką stomatologiczną. Wymieniony sprzęt nie spełniał wymogów dotyczących sterylizacji z uwagi na jego wieloletnie użytkowanie.
Nadbudowa i rozbudowa budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w dzielnicy Moszczanica w Żywcu.
POLSKI ŁAD – 98% wydatków + WKŁAD WŁASNY – 2% wydatków, wydatki niekwalifikowalne.
W ramach zadania zostanie dobudowane piętro na istniejącym budynku szkoły oraz wybudowana zostanie kuchnia wraz ze stołówką. W budynku tym zostaną stworzone oprócz sali szkolnych, również sale przedszkolne, do których przeniesione zostaną dzieci ze starego budynku przedszkola. Stary budynek przedszkola zostanie rozebrany, a w jego miejscu powstanie parking. Cały teren szkolno-przedszkolny zostanie zagospodarowany dla potrzeb placówki.
Modernizacja Przedszkola Nr 10 w Żywcu na Oś. Browar Kolonia 44.
WKŁAD WŁASNY
Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Żywcu: Przedszkole Nr 10 na Os. Browar-Kolonia 44.
ŚRODKI UE – 85% wydatków + WKŁAD WŁASNY – 15% wydatków.
W ramach wykonanego zadania modernizacyjnego i termomodernizacyjnego, zmodernizowano obiekt przedszkolny – Przedszkole Nr 10, w wyniku czego powstał również oddział żłobkowy – Żłobek Nr 2 w Żywcu.
Modernizacja (2019-2022/2023) objęła prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji dachu i przełożeniem pokrycia, zamontowaniem okien dachowych oraz wzmocnieniem konstrukcji stropu (2019).
Ponadto (2022/2023), wykonano prace budowlano-instalacyjne części wewnętrznej, w tym m.in.: wewnętrznych pomieszczeń wraz z częściową zmianą układu funkcjonalnego na poziomach: piwnic, parteru oraz wykończenie pomieszczeń na poddaszu; wykonanie nowej klatki schodowej; wymianę wewnętrznej stolarki drzwiowej i okiennej; zamontowanie nowego sprzętu kuchennego; wykonanie wewnętrznej kuchennej windy towarowej; wykonanie elementów infrastruktury zewnętrznej: schodów zewnętrznych, tarasu, utwardzeń komunikacyjnych i placu zabaw, opaski obwodowej budynku, ogrodzenia zewnętrznego, zieleni, wiat, ławek i koszy. Dodatkowo, zmodernizowana została instalacja wod.-kan. i instalacja p.poż., wraz z przyłączami; Instalacja c.o., instalacja gazowa, kotłownia; wewnętrzna wentylacja mechaniczna; instalacje elektryczne i niskoprądowe; oddymianie. Zamontowana została fotowoltaika.
Prace modernizacyjne budynku, przewidziane są w ramach zadania: Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Żywcu: Przedszkole Nr 10 w Żywcu na Os. Kolonia Browar 44, ze środków zewnętrznych.
W ramach zadania termomodernizacyjnego budynku (2022/2023), wykonano remont części zewnętrznej, w tym m.in.: wymianę zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej wraz z parapetami wewnętrznymi i wykończeniem szpalet wewnętrznych na poziomie parteru; termomodernizację elewacji zewnętrznych nadziemia z częściowym ociepleniem, renowację elementów kamiennych, wymianę rur spustowych, obróbek elewacyjnych, parapetów zewnętrznych, wykonanie zewnętrznych daszków elewacyjnych. Ponadto, termomodernizację z wykonaniem izolacji p. wilgociowej ścian części podziemnej wraz z wykonaniem nowej kanalizacji deszczowej.
Modernizacja budynku MOPS w Żywcu przy ul. Zamkowej 10.
WKŁAD WŁASNY
Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Żywcu: MOPS przy ul. Zamkowej 10.
ŚRODKI UE – 85% wydatków + WKŁAD WŁASNY – 15% wydatków.
Modernizacja – Zadanie wykonywane w ramach termomodernizacji.
W ramach zadania wykonane zostało zadaszenie całoszklane nad wejściem do budynku, pochwyty i okładzina z płytek ceramicznych.
W ramach zadania termomodernizacyjnego budynku, wykonano m.in.: ocieplenia ścian cokołu, ocieplenia ścian nadziemnych, izolację ościeży oraz ścian strefy wejść, wykonano nowe obróbki blacharskie, wymieniono rury spustowe i parapety okienne, wymieniono okna na nowe, wymieniono drzwi wejściowe na nowe, docieplono połać dachu w skosach. Ponadto, wykonano remont kominów ponad połacią dachową, zdemontowano istniejące poszycia we fragmentach dachu i wypełniono przestrzenie między krokwiowe wełną mineralną, położono nową dachówkę wraz obróbkami blacharskimi, montaż rynien i rur spustowych z PCV. Dodatkowo, zabudowano nową wymiennikownię spełniającą wymagania czystości spalania, wykonano instalację wewnętrznego c.o., modernizację oświetlenia wbudowanego, instalacji elektrycznej i odgromowej.
Zakup serwera z oprogramowaniem dla MOPS Żywiec.
Środki finansowe w wys. 25 000,00zł zostały przeznaczone na zakup serwera.
Utworzenie Żłobka Miejskiego Nr 2 w Żywcu w ramach programu Maluch +.
ŚRODKI KPO
W ramach modernizacji i termomodernizacji Przedszkola Nr 10 utworzono w tym budynku Żłobek Miejski nr 2.
Smart Żywiec – (r)ewolucja – wdrożenie systemu SMART-trash.
Zadanie polega na uruchomieniu i konserwacji oraz obsłudze 40 sztuk urządzeń służących do pomiaru poziomu zapełnienia pojemników na odpady komunalne zamontowanych w koszach ulicznych; wdrożeniu systemu do zbierania i udostępniania danych; a także na sprawowaniu nadzoru nad funkcjonowaniem systemu do zbierania i udostępniania danych, weryfikacja danych i ocena poprawności wskazań urządzeń.
Dostawa drona wyposażonego w kamerę i systemy detekcyjne oraz badające skład dymu z kominów.
Dron został zakupiony dla potrzeb Straży Miejskiej w Żywcu. Wyposażony jest w kamerę i systemy teledetekcyjne oraz systemy badające skład dymu z kominów. W ramach zamówienia, certyfikowanym przeszkoleniem objęto personel pilotujący, w celu kontroli palenisk domowych.
Budowa hali sortowni odpadów komunalnych.
Hala wykonana zostanie od strony północnej istniejącej sortowni. Będzie to obiekt jednokondygnacyjny. Docelowo hala będzie podzielona na strefy funkcjonalne odpowiednio dla jej przeznaczenia. Istniejące obiekty Zakładu są niewystarczające z uwagi na ilość odpadów trafiających na instalację. Zadanie będzie realizowane etapowo. Etap 1 obejmuje wykonanie hali zgodnie z posiadaną dokumentacją projektową i aktualnym pozwoleniem na budowę oraz niezbędną infrastrukturą (instalacją elektryczną, ppoż., fotowoltaiczną, wentylacji oraz place manewrowe) pozwalająca na prawidłowe użytkowanie obiektu. Pozostała infrastruktura przewidziana jest do zaprojektowania i wykonania w ramach technologii segregacji odpadów w II Etapie.
Zadanie będzie realizowane przez Związek Międzygminny ds. Ekologii.
Miasto Żywiec potwierdza swój udział w projekcie poprzez wniesienie udziału własnego niezbędnego Związkowi Międzygminnemu ds. Ekologii do realizacji projektu.
Program ograniczenia niskiej emisji dla m. Żywca.
Program polega na modernizacji kotłowni w budynkach mieszkalnych położonych na terenie miasta Żywca. W ramach Programu wymienione zostaną 20 stare kotły węglowe na nowe źródła ciepła, tj. 2 kotły peletowe, 14 kotłów gazowych i 4 pompy ciepła.
Pozyskano środki z Rządowego Programu Polski Ład (realizacja 2024/2026)
Przeciwdziałanie degradacji wybranych pomieszczeń Żywieckiej Biblioteki Samorządowej poprzez ich odrestaurowanie.
POLSKI ŁAD – 98% wydatków + WKŁAD WŁASNY – 2% wydatków, wydatki niekwalifikowalne.
Zlecono wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego celem wszczęcia postępowania na wyłonienie wykonawców, którzy zrealizują n/w zakres zadania.
Poprawa funkcjonalności budynku oraz warunków pracy i dostępności dla użytkowników.
Zadanie obejmie remont wewnętrzny pomieszczeń w piwnicy, na parterze i piętrze budynku (o powierzchni około 450 m2). Przeprowadzone roboty budowlane i restauratorskie zabezpieczą pomieszczenia przed degradacją oraz pozwolą na wyeksponowanie pierwotnego charakteru wnętrz. W wyniku prac zostanie przywrócona sprawność techniczno-użytkowa obiektu, z zachowaniem jego walorów zabytkowych.
Prace konserwatorskie w budynku Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu.
POLSKI ŁAD – 98% wydatków + WKŁAD WŁASNY – 2% wydatków.
Zakres planowanych robót obejmie:
1. Wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej (w tym uzgodnienia, pozwolenie na budowę, pozwolenie konserwatorskie i inne wymagane prawem dokumenty).
2. Nadzór konserwatorski i nadzór budowlany.
3. Prace konserwatorskie w konstrukcji i pokryciu dachu.
4. Przygotowanie rusztowania pod prace malarskie w holu wraz z przygotowaniem pow. pod malowanie, wykonanie powłok malarskich ścian i sufitu wraz z pracami wykończeniowymi (pow. ścian i sufitu ok. 631 m2).
5. Modernizacja systemu ogrzewania – wymiana grzejników.
6. Przygotowanie pow. ścian i sufitów pomieszczeń świetlicy i biur po TS Koszarawa pod malowanie, wykonanie powłok malarskich ścian i sufitu wraz z pracami wykończeniowymi, wymiana podłóg.
7. Naprawa posadzki lastrykowej korytarza przy holu oraz renowację całej posadzki.
Prace konserwatorskie przy zabytkowej figurze św. Rozalii w Żywcu.
POLSKI ŁAD – 98% wydatków + WKŁAD WŁASNY – 2% wydatków.
Ochrona zabytków przed degradacją.
Zadanie obejmie wyeliminowanie i ograniczenie przyczyn zniszczeń zabytkowej substancji obiektu oraz przywrócenie mu pierwotnego, możliwego do osiągnięcia wyglądu estetycznego, poprzez m.in. usunięcie wtórnych nawarstwień z powierzchni lica kamiennego oraz impregnację strukturalną i hydrofobizację obiektu, zabezpieczenie detali z metalu i usunięcie korozji.
Budowa obiektu rekreacyjno-sportowego w Żywcu.
POLSKI ŁAD – 98% wydatków + WKŁAD WŁASNY – 2% wydatków.
Stworzenie miejsca dla odpoczynku i rekreacji dla dzieci i młodzieży na Os. 700-lecia – obok Galerii „Kolorowa”.
Realizacja zadania jest uzasadniona potrzebą zapewnienia mieszkańcom infrastruktury służącej szeroko pojętej aktywności fizycznej. Zakres zadania obejmuje m.in.: ogrodzenie, oświetlenie, odwodnienie i przyłączenie terenu do kanalizacji deszczowej, budowę boiska do piłki nożnej z trawy syntetycznej wraz z wyposażeniem boiska (m.in. piłkochwyty), budowę siłowni zewnętrznej z nawierzchnią z trawy naturalnej; przebudowę trzech boisk do gry w siatkówkę plażową wraz ze strefami bezpieczeństwa, wewnętrznym ogrodzeniem i nawierzchnią piaskową, budowę placu zabaw, budowę obiektów małej architektury (ławki i kosze na śmieci).
Fundusz na utrzymanie Zabytkowego Parku Habsburgów w Żywcu.
Środki funduszu przeznaczane są na opłaty związane z bieżącym utrzymaniem, konserwacją oraz naprawą poszczególnych elementów wyposażenia zrewitalizowanego kompleksu Starego Zamku Parku Habsburgów, takich jak oświetlenie parkowe, elementy zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz opłaty związane z bieżącym utrzymaniem i konserwacją fontanny parkowej
tj. przeglądy, uruchomienie po zimie, wyłączenie po okresie letnim, zakup chloru, opłaty za energię elektryczną i wodę.
Opracowanie dokumentacji w ramach wsparcia rozwoju miast.
FUNDUSZ NORWESKI – 85% wydatków + BUDŻET PAŃSTWA – 15% wydatków.
W ramach tego zadania wykonano:
1. Projekt przebudowy boiska przy Klubie Ogródek w Żywcu
2. Projekt budowy boiska do piłki siatkowej plażowej na brzegu rzeki Soły w dzielnicy Zabłocie w Żywcu
3. Projekt budowy tężni solankowej w parku Miejskim w Żywcu.
4. Projekt budowy ogólnodostępnego toru rowerowego typu pump-track.
5. Projekt budowy obiektu monitorującego bezpieczeństwo mieszkańców korzystających z infrastruktury nad jeziorem żywieckim.
Zadanie zrealizowane.
Przebudowa boiska przy Klubie Ogródek w Parku Habsburgów.
FUNDUSZ NORWESKI – 85% wydatków + BUDŻET PAŃSTWA – 15% wydatków.
Stworzenie miejsca dla odpoczynku i rekreacji dla dzieci i młodzieży.
Celem zadania jest przebudowa istniejącego boiska sportowego wielofunkcyjnego wraz z budową obiektów małej architektury. Zakres przebudowy obejmuje m.in.: remont i przebudowę istniejącego boiska o nawierzchni asfaltowej. W wyniku remontu i przebudowy powstanie boisko wielofunkcyjne w zakresie: jedno boisko do piłki ręcznej i nożnej, 2 boiska do koszykówki i jedno boisko do siatkówki. Zakres przebudowy boiska obejmuje także budowę ogrodzenia oraz piłkochwytów, montaż dwóch trybun naziemnych systemowych oraz remont oświetlenia. Przebudowa obiektu umożliwi poszerzenie jego oferty sportowej, a mieszkańcy uzyskają szeroki dostęp do infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.
Montaż aktywnego kompensatora mocy biernej na Pływalni Miejskiej.
Montaż kompresora mocy biernej w budynku Pływalni Miejskiej miał na celu kompensację mocy biernej przez ograniczenie przekroczeń mocy biernej indukcyjnej o co najmniej 90%.
Budowa tężni solankowej wraz ze strefą relaksu w Parku Habsburgów.
FUNDUSZ NORWESKI – 85% + BUDŻET PAŃSTWA – 15% wydatków.
Zadanie obejmie budowę tężni solankowej na terenie parku miejskiego. Tężnia solankowa wyposażona będzie w niezbędne instalacje: elektryczną wraz z oświetleniem i zasilaniem pomp technologicznych, wodociągową
oraz technologiczną. Celem inwestycji jest stworzenie mieszkańcom lepszych warunków do aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Budowa obiektu umożliwi poprawę kondycji psychofizycznej oraz warunków do integracji społecznej.
Wszystkie reakcje:
7070