Biznes

W Gminie Lipowa ruszyła właśnie kolejna duża inwestycja! Dzięki współpracy z Wojewodą Śląskim, oraz środkom pozyskanym z Unii Europejskiej, jak również środkom własnym w Gminie Lipowa rozpoczęły się prace dzięki którym w niszczejącym budynku powstaną nowe mieszkania socjalne w tym jedno dla niepełnosprawnych.

W 2015 r, dzięki dobrej współpracy z Wojewodą Śląskim Gminie Lipowa udało się doprowadzić do przejęcia na własność niszczejącego budynku po nieistniejącej fundacji „Zuzia” wraz z przylegającym terenem w Lipowej Brzezinach. Wojewoda przekazał ten budynek gminie z przeznaczeniem na mieszkania socjalne. Urzędowi udało się pozyskać środki zewnętrzne w kwocie prawie pół miliona złotych (ok 475, 610 zł.) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Dzięki temu w tym budynku oraz wokół niego zostanie przeprowadzonych szereg prac w wyniku których powstaną nowe mieszkania socjalne w tym jedno z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych. Po rozstrzygnięciu przetargu ruszyły prace, a po ich zakończeniu gmina powiększy swój majątek i zamiast straszącego pustostanu, będzie miała kolejny ważny obiekt.

-To ważne dla naszej gminy, bo to już drugi budynek po „starym tartaku”, który stał i niszczał, a dzięki szeregu działań uda się doprowadzić go do stanu w którym będzie służył mieszkańcom. Bardzo się cieszę z tego powodu. Pracę się rozpoczęły, teraz liczymy tylko na sprzyjającą pogodę.- mówi Jan Góra Wójt Gminy Lipowa

Projekt zakłada zmianę sposobu użytkowania: przebudowę, remont i wyposażenie zdegradowanego budynku mieszkalnego w miejscowości Lipowa na mieszkania socjalne na potrzeby dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (przyszłych mieszkańców budynku). W obiekcie będą zlokalizowane: 4 mieszkania, komunikacja, świetlica z węzłem sanitarnym. Dodatkowo zostanie wykonane zagospodarowanie terenu.

Inwestycja obejmuje prace termomodernizacyjne: wykonanie docieplenia budynku – ścian fundamentowych i ścian zewnętrznych, montaż podokienników, montaż okien i drzwi, wykonanie wypraw tynkarskich, roboty dekarskie i pokryciowe: układanie papy termozgrzewalnej, montaż rynien i rur spustowych, montaż obróbek blacharskich; roboty murowe: wykonanie ścianek działowych; roboty remontowe: wykonanie warstw podkładowo – wyrównawczych, wykonanie tynków, układanie płytek ściennych, drzwi wewnętrznych, układanie płytek podłogowych, układanie parkietu przemysłowego; wykonanie schodów do budynku; instalacje elektryczne: instalacje gniazd wtykowych oraz zasilania, oświetlenia, uziemienia, tablice rozdzielcze, instalacja odgromowa, wejściowej sygnalizacji dzwonkowej i domofonowej, TV i internetu, instalacja alarmowo-przyzywowa do mieszkania "M2"; instalacja centralnego ogrzewania i źródło ciepła; instalacje wody i kanalizacji sanitarnej; biały montaż – wyposażenie łazienek / toalet oraz wyposażenie – kuchnie w zabudowie (do 4 kuchni w każdym mieszkaniu).

W ramach zadania zostanie wykonana winda dla niepełnosprawnych - platforma do pionowego transportu.

Zagospodarowanie terenu obejmuje: nawierzchnie utwardzone: droga wewnętrzna wraz z miejscami postojowymi i chodnikami, ogrodzenie.

Przystosowanie infrastr. do potrzeb os. niepełnosprawnych.

Teren wokół budynku jak i budynek zostały przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez zaprojektowanie:

-jednego z mieszkań na parterze przyst. dla niepełnosprawnych, w tym instalacja alarmowo-przyzywowa,

-odpowiednich szerokości dróg komunikacji i pól manewrowych, przejść w drzwiach,

-platformy do pionowego transportu osób niepełnosprawnych,

-miejsca postojowego dla osób niepełn.

Powierzchnia użytkowa po zakończeniu proj.: 224,11 m2, w tym:

1. Mieszkania socjalne wielorodzinne - 4 szt. o łącznej pow. użyt. 120,25 m2, w tym:

-nr M1 (parter): 26,95 m2

-nr M2 (parter): 27,18 m2

-nr M3 (1 piętro): 32,03 m2

-nr M4 (1 piętro) 34,09 m2

2. Części wspólne (w tym: świetlica i WC na poddaszu użytkowym) o łącznej pow. użytk. 103,86 m2