Biznes

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowują modernizację linii kolejowej nr 139 - na odcinku od Czechowic-Dziedzic przez Bielsko-Białą i Żywiec do granicy państwa. W tej sprawie odbędzie się spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców miejscowości położonych przy linii kolejowej.

Wykonawca dokumentacji przedprojektowej dla zadania „Prace na linii kolejowej nr 139 na odcinku Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała - Żywiec - granica państwa” w kwietniu prowadzi konsultacje społeczne z mieszkańcami. Dla mieszkańców miejscowości położonych przy linii kolejowej z Czechowic do Bielska konsultacje odbędą się 28 kwietnia, a dla mieszkańców powiatu żywieckiego - 29 kwietnia.
Spotkania zorganizowano w formie wideokonsultacji i mają otwarty charakter, każdy może zadać pytanie. Informacje, które otrzyma wykonawca oraz zebrane podczas wideokonferencji, zostaną ujęte w raporcie. Raporty będą podstawą do kolejnych analiz związanych z opracowaniem studium wykonalności.

W grudniu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na opracowanie studium wykonalności na odcinku Czechowice –Dziedzice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń na linii z Katowic do granicy ze Słowacją (nr 139). Opracowanie studium to krok w kierunku usprawnienia podróży oraz przewozu towarów na ważnej trasie dla regionu, kraju i międzynarodowych przewozów kolejowych. Dokumentacja przedprojektowa jest konieczna aby określić kierunek rozwoju linii kolejowej, a konsultacje społeczne pozwolą na wybranie optymalnego wariantu inwestycji, która poprawi przepustowość sieci kolejowej. Konsultacje to jeden z elementów całego studium wykonalności.

PLK w ramach studium przeanalizują możliwości modernizacji linii kolejowej od Czechowic-Dziedzic do Zwardonia. Uwzględnione będą przewozy w ruchu pasażerskim oraz towarowym. Efektem przyszłej modernizacji byłoby skrócenie czasu przejazdu oraz poprawa standardu podróży i zwiększenie dostępu do kolei, dzięki przebudowie istniejących i budowie nowych stacji i przystanków. Planowane zakończenie studium wykonalności to połowa 2022 roku. Studium będzie podstawą do szczegółowego planowania projektu po 2022 roku - informuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Spotkania konsultacyjne odbędą się w formie wideokonferencji online przy wykorzystaniu oprogramowania Microsoft Teams. Planowane są dwa spotkania:
  • 28 kwietnia br. (środa), o godz. 10.00 – spotkane dotyczące elementów inwestycji zlokalizowanych na terenie powiatu bielskiego oraz miasta Bielsko-Biała;
  • 29 kwietnia br. (czwartek), o godz. 10.00 – spotkane dotyczące elementów inwestycji zlokalizowanych na terenie powiatu żywieckiego.
Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniach prosimy o przekazanie swojego zgłoszenia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dn. 26 kwietnia br.