Biznes
Przedstawiciele Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. podpisali porozumienie o współpracy z emiracką strefą Khalifa Industrial Zone Abu Dhabi (KIZAD).

 To kolejna – po zawartej w styczniu – umowa partnerska o współpracy stref z United Nations - United Arab Emirates Zjednoczonych Emiratów Arabskich z KSSE, która ma wpłynąć na wzmocnienie wymiany handlowej oraz uruchomienie nowych inwestycji polskich i arabskich firm na terenach obu krajów. Podpisanie porozumienia jest częścią wizyty gospodarczej pod przewodnictwem AD Department of Economic Development w województwie śląskim.

Jak podkreślają przedstawiciele #KSSE oraz #KIZAD, podpisane w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego porozumienie i prowadzone w jego ramach działania, pozwolą zachęcić firmy do inwestycji na obszarze obu stref, a tym samym zdynamizować wymianę handlową pomiędzy Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.
 Wymiana handlowa pomiędzy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Polską rozwija się z roku na rok i stanowi coraz istotniejszy punkt w międzynarodowych relacjach gospodarczych naszego kraju. Proinwestycyjna polityka emirackiego rządu połączona z postawieniem na rozwój nowych technologii sprawia, że Emiraty są w naszym ujęciu wyjątkowo atrakcyjnym miejscem do inwestycji i lokowania tam biznesu. Zarówno KIZAD, jak i KSSE wciąż dysponują bardzo atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi i jesteśmy przekonani, że podpisane dziś porozumienie to kolejny krok w kierunku rozwoju zarówno polskich, jak i emirackich przedsiębiorstw w naszych krajach. Jesteśmy dumni, że wraz z takim Partnerem, jak KIZAD będziemy mogli rozwijać polską i światową gospodarkę przyszłości – mówi dr Janusz Michałek, Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
 Cieszymy się, że możemy być tutaj dzisiaj, by wzmocnić relacje gospodarcze między Abu Dhabi i Polską oraz zbadać możliwości rozwoju w województwie śląskim. Ta wizyta jest częścią naszych wysiłków na rzecz wspierania handlu i inwestycji oraz zaprezentowania przyjaznych biznesowi atutów Abu Dhabi. Stworzyliśmy tam sprzyjające biznesowi środowisko, które charakteryzuje się wyjątkowymi atrybutami komunikacyjnymi i infrastrukturalnymi oraz przedsiębiorczym nastawieniem, dającym inwestorom możliwości rozwinięcia ich działań. W ramach strategii ekonomicznej Abu Dhabi inwestujemy w technologie związane z branżą spożywczą (AgriTech), finansową (FinTech), a także w służbę zdrowia, turystykę oraz technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT). Aktywnie współpracujemy również z największymi graczami przemysłu ciężkiego, aby rozwinąć potencjał sektora produkcyjnego i dotrzymać kroku idei Przemysłu 4.0, który jest jednym ze strategicznych celów gospodarki Abu Dhabi. Dlatego też z niecierpliwością czekamy na rozmowy z naszymi partnerami z województwa śląskiego na temat możliwości rozwoju, w szczególności pod kątem branży logistycznej, przemysłu ciężkiego, medycznej oraz technologii i innowacji – mówi J.E. Rashed Abdulkarim Al Blooshi – Podsekretarz Departamentu Rozwoju Gospodarczego Abu Dhabi (ADDED).
 Pełniąc funkcję Marszałka najsilniejszego gospodarczo regionu w Polsce przykładam szczególną wagę do rozwijania współpracy międzynarodowej, do budowania sieci kooperacji na mocnych fundamentach zaufania i relacji partnerskiej. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat Województwo Śląskie brało udział w licznych wydarzeniach targowych i misjach gospodarczych organizowanych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Były to m.in. targi Arab Health, Gitex czy Middle East Energy, a także Forum Polsko-Arabskie i Dni Województwa Śląskiego na Wystawie Światowej EXPO 2020. Za każdym razem umacniałem swoje przekonanie, iż kraj ten to ważny partner dla Polski i dla naszego regionu. Cieszy mnie bardzo wizyta delegacji z Abu Dhabi w województwie, będąca kontynuacją naszych działań i jestem przekonany, że zaowocuje ona kolejnymi projektami gospodarczymi. – powiedział Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Jakub Chełstowski marszałek #WojewództwoŚląskie, J.E. Rashed Abdulkarim Al Blooshi podsekretarz Departamentu Rozwoju Gospodarczego Abu Dhabi (ADDED), J.E. Dr Eman Ahmed Al. Salami ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Zjednoczonych Emiratów Arabskich w RP, Jakub Sławek ambasador RP w Abu Dhabi oraz dr Janusz Michałek prezes Katowicka SSE.