Biznes

3 lutego Wójt Gminy Lipowa Jan Góra podpisał umowę z wykonawcą na remont budynku dawnej gminy. W budynku, który obecnie jest mocno zaniedbany siedzibę znajdzie Biblioteka Gminna. To dobra wiadomość z co najmniej kilku powodów - uratowany zostanie budynek, Biblioteka zyska nową, przestronniejszą siedzibę, dającą większe możliwości. Ponadto Gmina Lipowa pozyskała na ten cel środki, które w zdecydowanej większości pokryją koszt inwestycji.

 Przypomnijmy, że nie jest to pierwsze tego typu działanie, gdzie Gmina Lipowa ratuje zabytkowy obiekt i nadaje mu nową funkcjonalność, ważną dla lokalnej społeczności. Pod koniec 2021 roku oddano bowiem budynek byłej "wikarówki", gdzie siedzibę znalazło Centrum Usług Społecznościowych, przy którym działają organizacje dla najmłodszych i seniorów. Teraz władze gminy podejmują się wyremontowania dawnego budynku Urzędu Gminy. Obecnie jest on w złym stanie, jednak prace przeprowadzi sprawdzona firma, która wykonywała prace przy "wikarówce". Obiekt przejdzie kompleksowy remont, wyposażony zostanie w ekologiczne ogrzewanie i przystosowany do potrzeb biblioteki. Ciekawym elementem będzie z pewnością ogród zimowy, gdzie mają odbywać się m.in. spotkania autorskie. Będzie to jednocześnie dla wykonawcy jedno z trudniejszych zadań, by przystosować go do tego aby był funkjonalny zarówno zimą, jak i latem. 

Koszt inwestycji opiewa na kwotę 1 mln 914 tys zł. Środki pochodzą z funduszu Polskiego Ładu dla gmin popeegerowskich. Gmina wykorzysała szansę i złożyła wniosek, dzięki temu do remontu dawnego Urzędu dołoży zaledwie 60 tys. zł. Prace mają potrwać 17 miesięcy.