Biznes

Atrakcje naszego regionu będą bardziej dostępne dla turystów podróżujących koleją, bowiem PKP PLK podpisały umowę na rewitalizację odcinka Bielsko - Biała Lipnik - Wilkowice Bystra!

Dzięki rewitalizacji skróci się czas podróży, usprawni się przewóz towarów na Śląsku a także podróżni, zwłaszcza niepełnosprawni będą mieli okazję wygodniej wsiadać do pociągów. 

6 czerwca 2017 roku PKP PLK podpisały umowę o wartości 66 mln zł netto na rewitalizację linii. 

Zostaną przebudowane perony na stacjach Bielsko-Biała Leszczyny i Wilkowice Bystra oraz na przystankach osobowych: Bielsko-Biała Lipnik i Bielsko-Biała Mikuszowice. Perony będą podwyższone do 76 cm, co ułatwi wsiadanie do pociągu, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym. Wszystkie zostaną wyposażone w wiaty, ławki, gabloty. 

Na wymienionym odcinku zostanie przebudowanych 11 przejazdów kolejowo-drogowych, pojawią się nowe urządzenia samoczynnej sygnalizacji oraz monitoring. 

Dzięki rewitalizacji dwukrotnie zwiększy się prędkość pociągów. Składy pojadą do 120 km/h, w miejscach gdzie obecnie jest 50-70 km/h. Co więcej 16 km torów zostanie wymieniona, a 16 rozjazdów wyposażona w urządzenia elektrycznego ogrzewania.

Rewitalizacja obejmuje również poprawę 29 obiektów inżynieryjnych. To m.in. wiadukty, mosty, przepusty i przejścia pod torami.

Prace mają ruszyć już w tym roku. Zakończenie zaplanowano na rok 2023. 

Oprac. Mała Mi