Biznes

Dobra wiadomość dla kierowców - ruch dwukierunkowy na moście nad Koszarawą na granicy Żywca i Świnnej w ciągu drogi DW 945 powinien zostać przywrócony jeszcze w sierpniu!

Opóźnienie niewykluczone

Przypomnijmy, że utrudnienia w postaci ruchu wahadłowego trwają w tym miejscu od 2015 roku. W kwietniu bieżącego roku rozpoczął się remont mostu. Prace polegają na wzmocnieniu przeprawy, ma to zostać wykonane za pomocą instalacji dodatkowych stalowych łuków. Ponadto na moście położona zostanie nowa nakładka asfaltowa oraz zamontowane będą nowe bariery energochłonne. Koszt naprawy mostu ma wynieść blisko 900 tys. zł.
Jak zapewnia rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach - Ryszard Pacer - "Zgodnie z umową wykonawca ma czas do 19 sierpnia br., by wprowadzić ruch dwukierunkowy". Nie oznacza to jednak zakończenia robót na tym odcinku. Potrwają one - tak jak pierwotnie zakładano - do listopada 2017 roku, gdyż data 19 sierpnia dotyczy tylko przywrócenia ruchu w dwóch kierunkach. Jak w rozmowie z naszą redakcją podkreśla Ryszard Pacer - "Jednym z kryteriów w przetargu było właśnie jak najszybsza likwidacja ruchu wahadłowego. Za to startujący w przetargu otrzymywali dodatkowe punkty. Jeśli wykonawca nie dotrzyma tego terminu zapłaci 20 tys zł kary umownej za każdy dzień opóźnienia". Mimo, że prace postępują, to nie jest wykluczone, że opóźnienie w przywróceniu ruchu dwukierunkowego może jednak nastąpić, rzecznik ZDW zapewnia jednak, że inwestor nalega, by wykonawca dotrzymał zobowiązania.

Most Widzyka do remontu?

Z racji tego, że wśród mieszkańców krąży pogłoska, że wkrótce ma rozpocząć się również remont tzw. mostu Widzyka nad Sołą w Żywcu (w ciągu drogi DW 946), zapytaliśmy w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Katowicach i o tę sprawę. Jak wyjaśnia Ryszard Pacer - "mamy w zamiarach wyremontowanie odcinka między rondami wraz z mostem, ale jest to jeszcze w fazie wczesnego planowania. Nie ma jeszcze projektu".

Autor: Ren