Nowy Szpital w Żywcu to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w naszym regionie. Placówka miała przyjmować pacjentów już kilka lat temu, jednak problemy towarzyszące tej nowatorskiej inwestycji sprawiły, że realizacja planów przesunęła się w czasie. Wszystko wskazuje jednak na to, iż w 2020 roku pierwsi pacjenci zostaną przyjęci w szpitalu na Polach Lisickich. Jaki będzie nowy obiekt? W jaki sposób usprawniony zostanie sposób pracy personelu oraz jak zmieni się komfort pacjentów? Zapraszamy do lektury wywiadu z dyrektorem ZZOZ Żywiec - Antonim Juraszkiem.
Nowy szpital to najwyższa jakość usług, nowoczesny sprzęt, komfortowe warunki dla pacjentów, ale także nowa jakość pracy i rozwój dla personelu – mówi Antoni Juraszek, Dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu.
Budowa szpitala dobiega końca, wkrótce cały personel Powiatowego Szpitala w Żywcu przeniesie się do nowoczesnego budynku. Co ta zmiana oznacza dla pracowników?
Antoni Juraszek: Przejście do nowego budynku to zupełnie inna jakość pracy dla całego personelu szpitala. Nie da się porównać pracy w starym i nowym szpitalu – to jest diametralna różnica. Warunki pracy w starych budynkach są obecnie poniżej jakichkolwiek obowiązujących standardów. Naszą największą bolączką są ścieżki komunikacyjne – obecnie mamy oddziały szpitalne zlokalizowane w kilku budynkach i w dodatku na różnych piętrach, co dla personelu oznacza ciągle przemieszczanie się i wymaga wiele wysiłku. Nowy szpital został tak zaprojektowany, żeby komunikacja między oddziałami była jak najszybsza, bez konieczności przechodzenia dużych dystansów, co usprawni także komunikację wewnątrz zespołu.
Równie ważną kwestią jest komfort naszych pacjentów – budynki bez wind, jedna łazienka na cały oddział szpitalny i dramatyczne warunki socjalne – z tym mierzą się na co dzień nasi podopieczni. Nowy szpital zaoferuje chorym bardzo przyjazne warunki – kameralne, jasne sale, każda z toaletą, nowoczesne łóżka wyposażone w panele medyczne i system przywołań, o którym dziś możemy tylko marzyć – to wszystko będzie obowiązującym standardem naszego szpitala.
Jaki będzie ten nowy szpital, jakie nowe możliwości daje ta zmiana?
AJ: Chciałbym przede wszystkim podkreślić, ze Szpital Powiatowy w Żywcu otwiera dla siebie zupełnie nową kartę – Interhealth Canada jako prywatny partner, otrzymuje cesję umowy na świadczenia zdrowotne z Narodowym Funduszem Zdrowia, a dotychczasowy dług starego szpitala nie będzie obciążał jego działalności. Można powiedzieć, że to zupełnie nowe otwarcie, bez jakichkolwiek zaległych zobowiązań. Dodatkowo dzięki nowoczesnemu sprzętowi i światowej jakości obsługi, będziemy mogli w końcu ubiegać się o certyfikaty ISO oraz akredytacje medyczne – do tej pory nie było to możliwe, ze względu na standard szpitala. To również duża szansa dla naszego personelu – praca na nowoczesnym sprzęcie, z zagranicznym know-how IHC, które zapewni szkolenia naszym pracownikom – to wszystko powoduje, że placówka będzie atrakcyjnym pracodawcą na rynku pracy.
Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom szpitala, którzy mimo ekstremalnych warunków, z ogromnym poświęceniem zawsze nieśli pomoc naszym pacjentom
Antoni Juraszek
Jest Pan jednym z pomysłodawców, forsujących przez lata pomysł wybudowania szpitala w Żywcu w ramach umowy o PPP. Dziś, kiedy powoli projekt udaje się sfinalizować można powiedzieć, że długa i ciężka droga za Wami, ale było warto?
AJ: To jest długo wyczekiwany moment. Przez cały ten proces koncepcji i tworzenia, aż do projektu i budowy – mieliśmy poczucie, że musimy zrobić wszystko, żeby ten projekt się udał. Nasi pacjenci, ale też personel zasługują na najlepsze warunki leczenia. Jeżeli dziś pracujemy w bardzo trudnych warunkach i mimo tych przeciwności udaje nam się zapewnić opiekę medyczną, to w nowym szpitalu może być tylko lepiej. I w tym miejscu bardzo chciałbym podziękować wszystkim pracownikom szpitala, którzy mimo ekstremalnych warunków, z ogromnym poświęceniem zawsze nieśli pomoc naszym pacjentom. Bo to nie jest zwykła praca, tu nie da się zrobić czegoś na pół gwizdka – to służba drugiemu człowiekowi, wymagająca specjalnego powołania, bez względu na warunki i okoliczności. W nowym szpitalu ta służba pacjentowi będzie na najlepszym poziomie, ale wreszcie będzie też komfortowa i przyjazna dla naszego personelu. Nie mogę się doczekać tego momentu i wierzę, że pracownicy szpitala będą zadowoleni z tej zmiany.
Źródło: TUTAJ