Biznes

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowy banknot o nominale 200 zł. Jest znacznie lepiej zabezpieczony, niż poprzedni. To ostatni z serii banknotów, które sukcesywnie były odnawiane w ostatnich latach.

Nowa dwusetka
Odnowiony banknot dwustuzłotowy jest podobny do obecnego, z tym samym wizerunkiem króla Zygmunta I Starego, ale został naszpikowany dodatkowymi zabezpieczeniami. Dzięki temu, jak zapewnia Narodowy Bank Polski, nie da się go podrobić.
Już na pierwszy rzut oka, łatwo zauważyć wyraźny, gruby pasek magnetyczny. Ponadto na znaku wodnym pojawia się oznaczenie nominału. Na odwrotnej stronie banknotu są dwa nowe zabezpieczenia: element wdrukowany farbą opalizującą przedstawiający wzór roślinny oraz nominał i wzór pod nim wydrukowany złotą farbą. Do tej pory był to nominał wydrukowany w kolorze ciemnobrązowym. Na przedniej stronie banknotu znalazły się dodatkowe oznaczenia ułatwienia dla osób niewidomych. Zarówno stare, jak i nowe banknoty dwustuzłotowe są ważne bezterminowo.
Kiedy banknot 500 zł?
W przyszłym roku do obiegu ma trafić banknot o nominale 500 złotych. Będzie go zdobić portret króla Jana III Sobieskiego. Autorem banknotów jest Andrzej Heidrich, który projektuje je dla NBP od lat 60 ubiegłego wieku.
Ważne środki płatnicze
Jak informuje NBP, „wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym". Banknoty uszkodzone i zużyte są wycofywane z obiegu i niszczone, a w ich miejsce wprowadzane są banknoty ze zmodernizowanej emisji.

200zl 


Zasady rozpoznawania autentyczności banknotów
Warto przestrzegać podstawowych zasad, na które należy zwrócić przy ocenie autentyczności banknotów:
- zapoznaj się z zabezpieczeniami autentycznych banknotów
- zawsze sprawdzaj otrzymywane banknoty
- przy ocenie banknotu korzystaj z 4 prostych kroków: dotknij, popatrz, przechyl i sprawdź
- sprawdzaj kilka zabezpieczeń
- zachowaj ostrożność, jeśli banknot jest uszkodzony lub zniszczony
- w razie potrzeby udaj się do najbliższego banku, by sprawdzić autentyczność banknotu.
- pamiętaj, aby nie wprowadzać fałszywych znaków pieniężnych do obiegu (jest to karalne).

Opracował: Stanisław Krząkała