Biznes

W Węgierskiej Górce wzdłuż rzeki Soły powstały bulwary, będące miejscem odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców i turystów odwiedzających gminę. Od tych bulwarów planowane jest rozwinięcie ciągów pieszo-rowerowych w kierunku Żabnicy, Cięciny i Ciśca.

Ścieżki będą dochodziły do centrów tych miejscowości. Wśród ciągów pieszo-rowerowych będą również odcinki uliczne, łączące te ciągi. Ma to na celu nie tylko sprawne połączenie ścieżek ale również podniesienie poziomu bezpieczeństwa, ponieważ obok jezdni będzie szeroki chodnik, przez który będą one przebiegały. Zastępca wójta gminy Węgierska Górka – Marian Kurowski – podkreśla, że dzięki temu w sposób bezpieczny i komfortowy będzie można przemieścić się z jednej miejscowości do drugiej.

W połączonych trasami pieszo-rowerowymi miejscowościach zmianie ulegną ich centra. Gmina Węgierska Górka ma już pozwolenie na zagospodarowanie centrum Żabnicy i Cięciny oraz jest na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę centrum w miejscowości Cisiec. Prawdopodobnie pierwsze przebudowane zostanie centrum Cięciny. W obrębie ulic Jana Pawła II, Floriana i Targowej powstanie całkiem nowa infrastruktura drogowa, która będzie przebiegała obok kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Spacerując lub jadąc na rowerze będzie można zrobić sobie tam przystanek, obejrzeć XVI wieczny zabytek, poznać jego historię oraz odpocząć w pobliskim parku. W Cięcinie będzie również modernizowany parking pod kościołem, a nad Sołą powstanie plac bulwarowy, który będzie nawiązywał do tego w Węgierskiej Górce.

Szlaki pieszo-rowerowe będą przebiegały w pobliżu fortów obronnych, wybudowanych w 1939 roku, w obronie przed atakiem wojsk hitlerowskich. Powstał wtedy rygiel obronny „Węgierska Górka”, który przez 3 dni kampanii wrześniowej odpierał bohatersko ataki 7 Bawarskiej Dywizji Piechoty, przez co opóźnił rozbicie Armii „Kraków”. Wydarzenia wrześniowe z 1939 roku sprawiły, że Węgierska Górka nie tylko została odznaczona Krzyżem Grunwaldu III klasy, ale otrzymała nazwę „Westerplatte Południa”. Przemieszczając się projektowanym szlakiem będzie można zobaczyć forty „Waligóra” i „Wędrowiec” w Węgierskiej Górce oraz dwa forty wolnostojące w Żabnicy („Wąwóz” i „Wyrwidąb”).

Szlaki te połączą się ze ścieżkami pieszo-rowerowymi przebiegającymi wzdłuż rzeki Soły w Milówce, Nieledwi i Rajczy.

Jak informuje Marian Kurowski, projekty zostały skonsultowane z radami sołeckimi poszczególnych miejscowości i otrzymały pozytywną opinię. Uzyskały również aprobatę zespołów sportowych, kulturalnych i folklorystycznych.

Planowane ścieżki mają być w głównej mierze sfinansowane ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wniosek w tej sprawie zostanie złożony w marcu. W przypadku otrzymania środków, prace ruszą jeszcze w tym roku.

Ścieżki pieszo-rowerowe będą przebiegać obok obiektów o znaczeniu historycznym. Rozwiązanie takie pozwoli na podkreślenie nie tylko walorów krajobrazowych gminy, ale także umożliwi zapoznanie się z lokalnym dziedzictwem kultury materialnej, a wszystko to w ramach integralnego systemu szlaków turystycznych.

Autor: Katarzyna Kubica-Sroka