Biznes

W ostatnich dniach na ulicach Żywca pojawiło się siedem nowych autobusów MZK. Są ekologiczne, bezpieczne, przyjazne osobom niepełnosprawnym oraz matkom z dziećmi. Zastąpią wysłużone pojazdy, które dotychczas znajdowały się w taborze MZK.

Siedem nowoczesnych pojazdów

Jak już wcześniej informowaliśmy - 16 listopada 2016 r. w Urzędzie Miejskim w Żywcu doszło do podpisania umowy pomiędzy Miastem Żywiec a firmą Solaris na zakup 7 nowych autobusów. Koszt tej inwestycji wyniósł prawie 8 milionów zł, przy czym dofinansowanie unijne wyniosło ponad 6 milionów zł, zaś wkład własny Miasta to 1,6 miliona złotych. Jak informuje Urząd Miejski w Żywcu - "W tym momencie zdecydowaną większość floty MZK stanowią autobusy niskoemisyjne i niskopodłogowe".
Zakupione pojazdy to Solaris Urbino 12, są wyposażone w system informacji pasażerskiej, a także zapewniający bezpieczeństwo pasażerów monitoring. Jak dodaje prezes żywieckiego MZK Leszek Kamiński - "W tym momencie nasz tabor liczy 35 autobusów, z czego 25 to solarisy, 5 marki DAB, 4 neoplany i 1 mercedes. Zostało nam już tylko 5 autobusów wysokopodłogowych, reszta to pojazdy niskopodłogowe. 18 autobusów jest klimatyzowanych".

Od września nowa linia - głównie dla dzieci

Od września 2017 roku w Żywcu uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa. Jej powstanie związane jest w dużej mierze z reformą oświaty w Żywcu, o czym pisaliśmy m.in. TUTAJ. Nowa linia będzie miała numer 18, autobusy będą kursowały od poniedziałku do piątku na odcinku Podlesie Pętla – os. Kochanowskiego Pętla. Celem nowej linii jest zapewnienie dojazdu dla dzieci z m.in. Podlesia i Kabat do szkoły podstawowej znajdującej się przy ul. Dworcowej, a także nowego przedszkola przy ul. Tetmajera, które pierwszych przedszkolaków przyjąć ma w swoje mury od pierwszego września 2017 roku. Dodatkowo nowa linia wymagała nowych przystanków, które ulokowane zostaną w następujących miejscach: na Podlesiu będą trzy przystanki – na pętli końcowy, pomiędzy pętlą a szkołą i przy szkole. Natomiast przy budynku dawnego Gimnazjum nr 1 przy ul. Dworcowej umiejscowiony zostanie przystanek w obie strony. W kwestii dojazdów w stronę ul. Tetmajera obowiązywać będą funkcjonujące dotychczas przystanki.

Autor: WM