Biznes

Podczas uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego nowej wieży kontroli lotów katowickiego Lotniska Pyrzowice, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wyraził nadzieję, że wybudowanie drogi ekspresowej od Żywca do Zwardonia na całym odcinku uda się do 2022 roku...

 Przypomnijmy, że planowana inwestycja czeka obecnie na rozstrzygnięcie unijnego konkursu w ramach narzędzia Connecting Europe Facility, które ma ułatwić finansowanie tego przedsięwzięcia. Adamczyk przy okazji wmurowania aktu erekcyjnego podkreślił, że śląski port lotniczy staje się jednym z najlepiej skomunikowanych w kraju. Zapowiedział też, że droga S1 od lotniska w Katowicach do Zwardonia uzyska w całości standard drogi ekspresowej. Na dziś dzień trasa S1 przebiega od węzła z autostradą A1, w okolicach lotniska Pyrzowice, do granicy ze Słowacją w Zwardoniu, natomiast standardu drogi ekspresowej nie ma obecnie m.in. na odcinku Przybędza – Milówka.
Dodajmy, że w pierwszej połowie czerwca bieżącego roku GDDKiA ogłosiła postępowanie przetargowe na opracowanie Koncepcji Programowej dla budowy drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej oraz dalej, m.in. w zakresie 8,5 kilometrowego odcinka pomiędzy Węgierską Górką i Milówką - tzw. "obejścia Węgierskiej Górki". Termin składania ofert mija 20 lipca 2017 roku.

Autor: KP