Biznes

od 27 marca do 9 kwietnia tego roku wchodzą w życie zmiany w zasadach bezpieczeństwa. Wśród najważniejszych wymienić należy zamknięte przedszkola, salony fryzjerskie oraz nowe limity osób w sklepach i kościołach.

Duży wzrost zakażeń, obciążona służba zdrowia oraz wzrost zgonów przyczyniły sie do podjęcia przez rząd decyzji o wprowadzeniu zasad, które maja ograniczyć wzrost zakażeń. 

Nowe zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywały od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r. wprowadzają zmiany w takich dziedzinach jak:

  • Handel
    - Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
    Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

  • Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:

- 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
- 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

  • Kult religijny

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

  • Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

  • Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
  • Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Pozostałe ograniczenia pozostają bez zmian i obowiązują zasady bezpieczeństwa.

  • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
  • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).
  • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
  • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.


Rząd zaleca również, by ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem.

Wszystkie decyzje w sprawie obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami - zapewnia rząd.

Decyzja o wprowadzeniu lockdownu budzi jednocześnie skrajne emocje. Część polityków uznaje je za konieczne, część - zwłaszcza przedstawiciele Konfederacji - uważają że takie rozwiazanie nie jest zasadne i niekorzystnie wpływa na gospodarkę kraju.