Biznes

23 maja odbyła się XVI sesja Rady Powiatu w Żywcu obecnych było 24 radnych, czyli obrady były prawomocne. Porządek obrad sesji został przyjęty bez poprawek, jednogłośnie.

Osiągnięcia sportowe
Na wstępie popłynęły słowa uznania i podziękowania dla sportsmenek LKS "Łucznik" p. Natalii Leśniak i p. Violetty Myszor, które zostały V-ce Mistrzyniami Świata w Halowych Mistrzostwach Świata w Ankarze (w dn. 1-6 marca 2016 roku). Gratulowano także prezesowi klubu i wszystkim pracownikom za osiągnięcia zawodniczek. Szkoda, że zawodniczki nie zaszczyciły nas swoją obecnością na sali.

Osiągnięcia edukacyjne
Żywiec ma kolejny powód do dumy, a stąd też słowa uznania dla uczniów liceum:
uczeń Piotr Seeman został laureatem XIV Olimpiady Lingwistyki Matematycznej (opiekun pani Sabina Kasikirik), Andrzej Dybał - finalista I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Historycznej (opiekun Ewa Góra) oraz Bogna Pawlus - finalistka V Europejskiej Olimpiady Matematycznej Dziewcząt (EGMO 2016), która odbyła się w Busteni w Rumunii (opiekun Iwona Tlałka). Starosta podziękował młodym uczniom i ich opiekunom za wkład pracy ,reprezentowanie szkoły, a także powiatu.

Bez biskupa
Następnie poinformowano o pracach Zarządu: w tym o święcie leśników, strażaków i obchodach chrztu Polski - niestety na tę uroczystość biskup Czech nie dojechał i Mszy Świętej przewodniczył biskup Pieronek.

Analiza finansowo - ekonomiczna
Na sesji dyskutowano o decyzji jaką podjął zarząd w sprawie pokrycia wydatków na analizę finansowo-ekonomiczną. Wyjaśniono, że złożenie wniosku o dofinansowanie unijne wymaga właśnie takiej dokumentacji i dlatego firma zewnętrzna ma ją wykonać.

Karetka pogotowia w Łękawicy
Starostwo od 2002 roku czyni starania by zyskać 6 zespół /nie mylić z 6 karetką/. Wyjaśniono, że po zmianach w Urzędzie Wojewódzkim ponownie był poruszany ten temat. Na chwilę obecną w planie na drugi rok jest przygotowanie miejsca dla karetki w Łękawicy, a w tym roku w planie są: zamiana 3 zespołów karetek z lekarzami na 4 karetki bez lekarzy, co daje tą jedną karetkę dla Łękawicy. Plan ten jednak musi być zaopiniowany przez Ministerstwo Zdrowia. Starostwo dokłada starań by w tym roku mogła ta karetka już funkcjonować.

Pałac Kępińskiego
Wiele emocji wzbudzają roszczenia względem Pałacu Kępińskiego, gdyż spadkobiercy przedwojennego właściciela chcą odzyskać wyremontowany dwór wraz z dużą nieruchomością. Na stan obecny wg. p. wojewody cały majątek podlega pod dekret rolny, jednak ostatnie słowo nie zostało jeszcze powiedziane.

Remonty dróg
Dofinansowanie na drogi również budziło wiele obaw, każda gmina chce dostać dofinansowanie na remonty. Droga Twardorzeczka - Lipowa - Słotwina kiedyś była "obwodnicą" dla ekspresówki Bielsko-Żywiec i powinna być potraktowana w sposób szczególny, to ta droga zgłaszana była do naprawy ze środków powodziowych, by nie łatać pojedynczych dziur. Sygnalizowano o trudnościach na skrzyżowaniu w Jeleśni. Ponadto poruszono temat drogi powiatowej w Cięcinie, oznakowania poziomego dróg w Węgierskiej Górce, uzupełnienia barier energochłonnych na odcinkach poniżej szkoły w Cięcinie oraz udrożnienia odwodnienia w okolicach Ośrodka Zdrowia w Węgierskiej Górce i założenia lustra na wyjeździe z piekarni w Ciścu.

Powrót do domu po szkole
Zwrócono uwagę na konieczność dostosowania rozkładu jazdy przewoźników do zajęć w szkole młodzieży. Uczniowie często muszą się zwalniać z zajęć by zdążyć na transport i móc bezpiecznie wrócić do domu. Jednak przewoźnicy patrzą na to z perspektywy ekonomii i opłacalności.

Wyróżnienia i wynagrodzenia
Pojawiły się głosy radnych dot. bogatszego honorowania ludzi z osiągnięciami i prośba o wynagradzanie finansowe. Wyróżnienia dokonywano by na podstawie kryteriów: za wybitne osiągnięcia, wkład pracy, poświęcenie i rangę konkursu.

Czyste powietrze
Region turystyczny jakim jest Żywiecczyzna, boryka się teraz z opinią bardzo zanieczyszczonego powietrza. Radni prosili o informację z naszych stacji pomiarowych za lata 2010-2015 by móc ocenić prawdziwość krążącej opinii. Niestety Żywiec ma tylko stację pomiarową stacjonarną, aby móc dokładnie przebadać zanieczyszczenie powietrza potrzeba stacji mobilnej pozwalającej zbadać stężenie szkodliwych substancji w różnych miejscach powiatu. Na zakończenie tematu jakości powietrza jakim oddychamy postanowiono o złożeniu wniosku do władz miasta Żywca (burmistrza) dot. podjęcia stosownych działań mających poprawić złą opinię.

Statut dla Domu Pomocy Społecznej
Podjęto uchwałę ws. uchwalenia Statutu dla Domu Pomocy Społecznej w Żywcu.

Skarga na dyrektora
Na sesji wystąpiła Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej omawiając sprawę skargi na dyrektora ZOZ w Żywcu. Komisja po zapoznaniu się z treścią skargi oraz wysłuchaniu osoby skarżącej, a także po złożeniu wyjaśnień przez dyrektora ZOZ, uznano część skargi za zasadną. Skarżący otrzyma odpowiedź na piśmie w terminie ustawowym.Za zaistniałą sytuację został przeproszony.

Bursa
Podjęto uchwałę w sprawie założenia Bursy i włączenia jej w skład Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Żywcu. Młodzież od 1.09.2016 będzie mogła korzystać z Bursy.

Nauczycielskie dodatki
Podjęto uchwałę w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość stawek oraz szczegółowe warunku przyznawania nauczycielom dodatków za wysługę lat, dodatku motywacyjnego, funkcyjnego, za warunku pracy oraz szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, a także wysokość i zasady przyznawania dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli. I tak: nauczycielowi i jego współmałżonkowi zamieszkującemu na stałe i będącemu również nauczycielem przysługuje tylko jeden dodatek. Małżonkowie wspólnie wskazują pracodawcę, który będzie wypłacał dodatek.

Wydarzenia
25.V.2016r o godz. 10:30 otwarte zostanie Młodzieżowe Centrum Karier w Żywcu, jego siedzibą będzie I LO im. M. Kopernika. Samo otwarcie będzie połączone z Polsko-Słowackimi Młodzieżowymi Dniami Pracy .W przyszłości ma tam działać prężnie doradztwo zawodowe.

Autor: Michał Hamerliński