Od kilkunastu lat w województwie śląskim można zaobserwować intensywny rozwój rynku pracy w różnych sektorach przedsiębiorstw. Regionalne Portale Pracy przepytały 700 osób o to, jak wygląda ich życie zawodowe. Ankieta dotyczyła przede wszystkim wysokości zarobków, podwyżek oraz premii.
Wpływ wykształcenia na karierę zawodową
Wybierając szkołę wyższą warto zastanowić się nad tym, co chce się robić w przyszłości. Jak wynika z badań, ukończenie odpowiedniego kierunku ma duży wpływ na rozwój kariery zawodowej. Osoby z wykształceniem technicznym, ekonomicznym i informatycznym przeważnie zarabiają powyżej 4000 złotych netto. Co więcej, aż 38% absolwentów kierunków ścisłych pracuje w wyuczonym zawodzie, a 27% ma pracę częściowo związaną z uzyskanym wykształceniem.
Najwięcej zarabiają bankierzy, informatycy i osoby zajmujące kierownicze stanowiska. Ich pensja w województwie śląskim przekracza 6000 złotych, co potwierdza teorię o wpływie wyższego wykształcenia na wysokość zarobków. Innym ważnym czynnikiem jest doświadczenie. Pośród mieszkańców Śląska wynagrodzenie niższe niż 1361 złotych otrzymuje 15% osób, z czego 34% ma średnie wykształcenie. Blisko 22% zarabia od 1501 do 2000 złotych, a 53% ma wyższą pensję.
Od czego zależy wysokość pensji i podwyżki?
Na podstawie sondażu można określić, jak czynniki takie jak płeć, wiek, staż pracy czy doświadczenie wpływają na wysokość zarobków.
Na Śląsku mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety, a w dodatku o 23% częściej zajmują stanowiska kierownicze. Podobnie sprawdzaliśmy, jak wygląda sytuacja związana z podwyżkami. Okazuje się, że 23% pracowników otrzymuje podwyżkę raz w roku, a 41% nie dostało jej nigdy. Co się tyczy premii, jej wysokość zależy od wielu czynników, takich jak staż pracy, osiągnięcia zawodowe czy doświadczenie. Niestety, aż 38% aktywnych zawodowo osób nie jest premiowanych. - mówi Gabriela Pyjas, Content Manager Regionalnych Portali Pracy.
Najczęściej, w 31% przypadków, przyznawane są premie uznaniowe. Pośród ankietowanych 23% otrzymuje premię co miesiąc, a 19% przynajmniej raz na pół roku. Najbardziej popularnym benefitem niefinansowym przyznawanym przez pracodawcę jest telefon służbowy. Korzysta z nich 20% zatrudnionych w województwie śląskim. Na drugim miejscu są komputery przenośne, przysługujące 16% osób. Często pracownicy dostają też karnety na zajęcia sportowe, dotyczy to 15% respondentów.
Okiem eksperta
W raporcie powstałym na podstawie sondażu można też znaleźć odpowiedzi na wiele pytań dotyczących rozwoju kariery. Eksperci i pracodawcy wypowiedzieli się na temat od czego zależy zatrudnienie pracownika na danym stanowisku. Jednym z nich było: co jest ważniejsze, wykształcenie czy doświadczenie?
Wykształcenie oraz doświadczenie to czynniki decydujące o tym, czy aplikujący ma odpowiednie kwalifikacje, by pracować na określonym stanowisku. W wielu branżach, poza tzw. kompetencjami twardymi ważne są również umiejętności interpersonalne. Zdolności takie jak praca w grupie, komunikacja czy osiąganie kompromisu często okazują się niezastąpione. Jest wiele szkoleń pozwalających na ich rozwój - komentuje Michał Bartos Prezes Goldem Sp. z o.o. - właściciel marki ergokantor.pl.
E-book zawiera też informacje ciekawe z punktu widzenia pracodawcy. Ankietowani odpowiedzieli na pytania dotyczące tego, co najbardziej cenią w pracy, a także jak postrzegają swojego szefa. Okazuje się, że aż 33% nie przepada za swoim przełożonym, ale nie zabrakło też pozytywnych opinii. Pracownicy najbardziej cenią sobie umowę o pracę, terminowość wypłat i poczucie bezpieczeństwa. Ważna jest też atmosfera i możliwości rozwoju zawodowego. Pracodawcy z kolei są lubiani za uśmiech i poczucie humoru.
Więcej informacji dotyczących wysokości pensji w poszczególnych branżach oraz premii i podwyżek znajdziesz w bezpłatnym e-booku: „Raport: badanie zarobków mieszkańców Śląska w 2016 roku”.