Biznes

W pierwszy dzień wiosny tego roku w Bielsku Białej powstała Fabryka Samochodów Elektrycznych, w miejscu Fabryki Samochodów Małolitrażowych (FSM) w której około 40 lat temu na licencji włoskiego Fiata zaczęto produkować polskie Fiaty 126p.

Logo nowej fabryki nawiązuje stylistycznie do znaku firmowego FSM. Fabryka jest w trakcie organizacji linii produkcyjnej. Wydała około 1 mln euro na projekt pierwszego samochodu o nazwie "one". W tym roku ma również dostarczyć do wypożyczalni samochodów około 10 elektrycznych pojazdów. Pomysłodawcą pomysłu jest niemiecki biznesmen Thomas Hajek, który jest prezesem spółki Bemotion i założycielem Fabryki Samochodów Elektrycznych w Bielsku-Białej.

Jak powstają samochody?

Póki co fabryka kupuje gotowe Fiaty 500, następnie instaluje w nich silniki elektryczne, które są dostarczane przez Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych Komel z Katowic. Silnik ten pozwala na jazdę z prędkością do 135 km/godz. Cena takiego samochodu ma nie przekraczać 100 tys. złotych. 

Oprac. WM

Źródło i zdjęcie: http://auto.dziennik.pl/aktualnosci/zdjecia/galeria/545389,3,samochod-elektryczny-polska-fabryka-samochodow-elektrycznych-w-bielsku-bialej.html