Biznes

Pomnik upamiętniający żołnierzy Wojska Polskiego walczących na frontach II wojny światowej - popularnie nazywany pomnikiem z bocianami  zostanie na swoim miejscu!

Historia pomnika

Pomnik przy al. Wolności w Żywcu, zwany "Pomnikiem Wolności" przedstawia trzech żołnierzy na kamiennym obelisku. Został zaprojektowany przez Antoniego Biłkę, autora m.in. pomnika Marcelego Nowotki w Warszawie i wybudowany w 1963 roku. Widnieje na nim napis, że jest poświęcony „Poległym za wolną i sprawiedliwą Polskę w latach 1939-1945”. W 1989 roku chciano zburzyć pomnik, jednak nie zrobiono tego ze względu na bociany, które uwiły tam gniazdo. Temat likwidacji pomnika powrócił w latach 90-tych ubiegłego stulecia i trwa do dziś. W 2012 roku burmistrz Żywca - Antoni Szlagor nie podjął działań zmierzających do zburzenia pomnika, tłumacząc swoją decyzję tym, że monument jest zlokalizowany w strefie ochrony konserwatorskiej oraz wpisany jest do Ewidencji Miejsc Pamięci Województwa Śląskiego.

Tablica informacyjna

1 marca 2016 roku Rada Miejska w Żywcu przyjęła uchwałę o wzniesieniu w mieście pomnika upamiętniającego żołnierzy Wojska Polskiego walczących na frontach II wojny światowej. Ostatecznie w 2017 roku na "Pomniku Wolności" została zamontowana tablica informująca, że pomnik poświęcony jest czci żołnierzy polskich, którzy polegli na frontach II wojny światowej. Decyzja ta wzbudziła sporo kontrowersji, zwłaszcza wśród członków żywieckiego Klubu Gazety Polskiej, którzy cały czas dążyli do likwidacji monumentu. W październiku ubiegłego roku do Urzędu Miejskiego w Żywcu wpłynęło zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w tej sprawie. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach poinformował Urząd Miejski w Żywcu o tym, że wszczął postępowanie administracyjne w sprawie stwierdzenia czy Pomnik upamiętniający Żołnierzy Wojska Polskiego walczących na frontach II wojny światowej podlega tzw. ustawie o dekomunizacji. W praktyce oznaczało to, że jeżeli Wojewoda Śląski wydałby nakaz, to władze Miasta byłyby zobowiązane do wyburzenia pomnika.

IPN zaopiniowało 

Instytut Pamięci Narodowej uznał, że żywiecki pomnik upamiętniający żołnierzy Wojska Polskiego walczących na frontach II wojny światowej nie propaguje komunizmu i nie podlega usunięciu. W galerii pod artykułem można zapoznać się z pełnym uzasadnieniem.

Źródło: http://zywiecinfo.pl/biznes/item/8148-przeciwnicy-pomnika-nie-odpuszczaja